ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը երեքշաբթի՝ հունվարի 11-ին, Ատլանտայի Համալսարանական կենտրոնում ելույթի ժամանակ Միացյալ Նահանգների նախագահ է անվանել փոխնախագահ Քամալա Հարիսին։
«Անցած շաբաթ նախագահ Հարիսը եւ ես Կապիտոլիումում քննարկել ենք այն պահերից մեկը, որոնք ամերիկյան պատմությունը բաժանում են «առաջ եւ հետո»-ի,- ասել է Բայդենը Ատլանտայում՝ ելույթ ունենալով դաշնային ընտրական օրենսդրության փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին։
Ամերիկյան ԶԼՄ-ները մշտապես նշում են իրենց նախագահի վրիպումները։ Այս անգամ լեզվի սայթաքմանը իր նյութում ուշադրություն է դարձրել FoxNews ալիքը։
Մինչ այդ Բայդենը սխալմամբ փոխնախագահին պետության նախագահ էր անվանել դեկտեմբերի 17-ին։ Նոյեմբերին Հարիսը իսկապես ժամանակավորապես կատարել է պետության ղեկավարի պարտականությունները, մինչ Բայդենը բուժզննում էր անցնում։ Բայց նրա նախագահական ժամկետը ավարտվել էր 1 ժամ 25 րոպե հետո։

Американский президент Джо Байден назвал лидером Соединенных Штатов вице-президента Камалу Харрис во вторник, 11 января, во время выступления в Университетском центре Атланты.
«На прошлой неделе президент Харрис и я в Капитолии обсуждали один из тех моментов, которые делят американскую историю на «до и после», — заявил Байден в Атланте, выступая с речью о необходимости изменений в федеральном выборном законодательстве.
Американские СМИ постоянно отмечают оговорки своего президента. В этот раз на словесный ляп обратил внимание в своем материале канал FoxNews.
До этого Байден по ошибке назвал главой государства своего вице-президента 17 декабря. В ноябре Харрис действительно временно исполняла обязанности главы государства, пока Байден проходил медобследование. Но ее президентский срок окончился через 1 час 25 минут.