Սլովակիայի կառավարությունը հավանություն է տվել ԱՄՆ-ի հետ պաշտպանական համաձայնագրին, որը սահմանում է ՆԱՏՕ-ի գործընկերոջ կողմից իր ավիաբազաների հնարավոր օգտագործման շրջանակը, սակայն չի հանգեցնում որեւէ կոնկրետ տեղակայման, հաղորդում է Reuters-ը:
Համաձայնագիրը, որը Սլովակիայի կառավարության խոսքով, հետեւում է ՆԱՏՕ-ի 23 այլ երկրների, ներառյալ դաշինքի արեւելյան սահմանին գտնվող բոլոր երկրների նմանատիպ պայմանագրերին, դեռ պետք է ստորագրվի նախագահի կողմից եւ վավերացվի երկրի խորհրդարանի կողմից:
«Սա կարեւոր նշան է այն բանի, որ կառավարությունը պատասխանատվությամբ է գործում արտաքին, անվտանգության եւ պաշտպանական քաղաքականության մեջ»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է արտգործնախարար Իվան Կորչոկը։
Ըստ համաձայնագրի՝ Միացյալ Նահանգները կկարողանա օգտագործել Սլովակիայի Սլիաչում եւ Մալաքիում երկու օդանավակայանները, իսկ ցանկացած կոնկրետ պլանններ ենթակա կլինեն այլ համաձայնագրերի: Սլովակիան կարող է հավակնել 100 մլն դոլարի՝ ԱՄՆ միջոցներից.
Կորկոկը լրագրողներին ասել է, որ գործարքի շուրջ բանավեճը լի է ապատեղեկատվությամբ։ Նրա խոսքով՝ ապագայում զորքերի ցանկացած հնարավոր ներկայություն ենթակա կլինի կառավարության եւ խորհրդարանի հաստատմանը:
Համաձայնագիրը ստորագրելու Սլովակիայի ծրագրերը քննադատության են ենթարկվել երկրի ընդդիմության կողմից, որը նախկինում ներգրավված է եղել գործարքի նախապատրաստման մեջ, երբ կառավարությունում էր գտնվում: Նախկին վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն ասել է, որ իր «Սմեր» կուսակցությունը չի սատարի իրեն խորհրդարանում եւ ցանկանում է այդ հարցի շուրջ հանրաքվե անցկացնել:
Երկրի գլխավոր դատախազը նույնպես քննադատել է փաստաթուղթը՝ վկայակոչելով իրավական հիմքերը, սակայն նախարարները նշել են, որ համաձայնագիրը համապատասխանում է Սլովակիայի գործող օրենսդրությանը:

Slovakia's government approved a defense treaty with the United States that sets a framework for the potential use of its airbases by its NATO partner, but does not result in any specific deployment, Reuters reported.
The treaty, which the Slovak government says follows similar treaties by 23 other NATO countries, including all those on the alliance's eastern border, still needs a presidential signature and ratification by the country's parliament.
“This is an important sign that the government is acting responsibly in foreign, security and defense policies,” Foreign Minister Ivan Korcok told a news conference.
Under the treaty, the United States will be able to use facilities at Slovakia's two airports at Sliač and Malacky, and any specific plans will be subject to subsequent agreements. Slovakia could qualify for $100 million in US funds.
Korcok told reporters that the debate over the agreement has been filled with misinformation. Any potential presence of any troops in the future would be subject to government and parliamentary approval, he said.
Slovakia's plans to sign the agreement have been criticized by the country's opposition, which was previously involved in preparing the deal when it was in government. Former Prime Minister Robert Fico said that his Smer party would not support it in parliament and wanted a referendum on the issue.
The country's attorney general also criticized the document, citing legal grounds, but ministers said the agreement was consistent with current Slovak law.