Դանիան նախազգուշացրել է Ռուսաստանի, Չինաստանի, Իրանի եւ այլ երկրների կողմից լրտեսության «աճող սպառնալիքի» մասին, այդ թվում Արկտիկայի տարածաշրջանում, որտեղ համաշխարհային տերությունները մրցում են ռեսուրսների եւ ծովային ուղիների համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Դանիայի անվտանգության եւ հետախուզության ծառայությունը հայտարարել է, որ Դանիային լրտեսելու բազմաթիվ փորձեր են եղել, որի ակտիվ գլոբալ դերը գայթակղիչ թիրախ է դարձրել այն:
«Վերջին տարիներին օտարերկրյա հետախուզական գործունեության սպառնալիքը Դանիայի, Գրենլանդիայի եւ Ֆարերյան կղզիների նկատմամբ աճել է», - զեկույցում ասել է Դանիայի անվտանգության եւ հետախուզության ծառայության հակահետախուզության ղեկավար Անդերս Հենրիքսենը:
Գրենլանդիան եւ Ֆարերյան կղզիները Դանիայի Թագավորության ինքնիշխան տարածքները եւ Արկտիկայի խորհրդի ֆորումի անդամներն են։ Կոպենհագենն է զբաղվում դրանց արտաքին գործերով եւ անվտանգության հարցերով:
Զեկույցում հիշատակվում է 2019 թվականին տեղի ունեցած միջադեպը, որը կապված է կեղծ նամակի հետ, որը, իբր, Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարարի կողմից ուղարկվել է ամերիկացի սենատորին, որում ասվում է, որ անկախության հանրաքվեն սարերի հետեւում չէ:
«Շատ հավանական է, որ նամակը շինծու է եւ տարածվել է Ռուսաստանի ազդեցության գործակալների կողմից, ովքեր ցանկանում էին խառնաշփոթ եւ հնարավոր հակամարտություն հրահրել Դանիայի, ԱՄՆ-ի եւ Գրենլանդիայի միջեւ»,- ասվում է զեկույցում:
Դանիայում Ռուսաստանի դեսպան Վլադիմիր Բարբինը Reuters-ին ուղղված նամակում հերքել է մեղադրանքները: Նա Ռուսաստանի դեմ ուղղված ավելի լայն մեղադրանքները կապել է լրտեսական սկանդալի հետ, երբ Միացյալ Նահանգները Դանիայի արտաքին հետախուզության ստորաբաժանման հետ համագործակցությունն օգտագործեցին հարեւան երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, այդ թվում՝ Գերմանիայի նախկին կանցլեր Անգելա Մերկելին լրտեսելու համար: Բարբինն ասել է, որ մեղադրանքները «պետք է բացառապես որպես սկանդալը քողարկելու գործողություն դիտարկել, որով դանիական իշխանությունները թույլ են տվել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալությանը հասնել Դանիայի տարածքով անցնող կապի մալուխներին»:
Արկտիկան ավելի ու ավելի մեծ աշխարհաքաղաքական նշանակություն է ձեռք բերում, քանի որ Ռուսաստանը, Չինաստանը եւ Միացյալ Նահանգները մրցում են բնական ռեսուրսների, ծովային ուղիների, հետազոտական ​​եւ ռազմական-ռազմավարական շրջանների  հասանելիության համար:
Դանիական հետախուզության զեկույցում նշվում է նաեւ, որ օտարերկրյա հետախուզական ծառայությունները, այդ թվում՝ Չինաստանից, Ռուսաստանից եւ Իրանից, փորձել են կապ հաստատել ուսանողների, հետազոտողների եւ ընկերությունների հետ՝ դանիական տեխնոլոգիաների եւ հետազոտությունների մասին տեղեկություններ ստանալու համար:
Նշվում է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Դանիայի միջազգային ակտիվ դերը, հասարակության բաց լինելը եւ տեխնոլոգիական գիտելիքների բարձր մակարդակն այն «գրավիչ թիրախ են դարձրել արտաքին հետախուզական գործունեության համար»:

Дания предупредила о «растущей угрозе» шпионажа со стороны России, Китая, Ирана и других стран, в том числе в арктическом регионе, где мировые державы борются за ресурсы и морские пути, передает Reuters.
Датская служба безопасности и разведки заявила, что были многочисленные попытки шпионажа за Данией, чья активная глобальная роль  сделала ее заманчивой мишенью.
«В последние годы возросла угроза деятельности иностранных разведок в отношении Дании, Гренландии и Фарерских островов», — заявил в докладе глава контрразведки Датской службы безопасности и разведки Андерс Хенриксен.
Гренландия и Фарерские острова являются суверенными территориями Королевства Дании, а также членами форума Арктического совета. Копенгаген занимается большинством их иностранных дел и вопросов безопасности.
В отчете упоминается инцидент 2019 года с поддельным письмом, якобы отправленным министром иностранных дел Гренландии сенатору США, в котором говорилось, что референдум о независимости не за горами.
«Весьма вероятно, что письмо было сфабриковано и распространено в Интернете российскими агентами влияния, которые хотели создать путаницу и возможный конфликт между Данией, США и Гренландией», — говорится в сообщении.
В электронном письме агентству Reuters посол России в Дании Владимир Барбин отверг обвинения . Он связал более широкие обвинения против России со шпионским скандалом, в ходе которого Соединенные Штаты использовали партнерство с подразделением внешней разведки Дании для слежки за высокопоставленными чиновниками соседних стран, в том числе за бывшим канцлером Германии Ангелой Меркель. Барбин сказал, что обвинения «должны рассматриваться исключительно как операция по сокрытию скандала с тем, что датские власти предоставили Агентству национальной безопасности США доступ к коммуникационным кабелям, проходящим через территорию Дании».
Арктика приобретает все большее геополитическое значение, поскольку Россия, Китай и Соединенные Штаты соперничают за доступ к природным ресурсам, морским путям, исследовательским и военно-стратегическим районам.
В  отчете датской разведки также говорится, что иностранные разведывательные службы, в том числе из Китая, России и Ирана, пытались установить контакт со студентами, исследователями и компаниями, чтобы получить информацию о датских технологиях и исследованиях.
Отмечается, что активная международная роль Дании, члена НАТО, открытость ее общества и высокий уровень технологических знаний сделали ее «привлекательной мишенью для деятельности внешней разведки».