Վաղը՝ հոկտեմբերի 20-ին Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանի զրահապատ դահլիճում սկսվելու է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի դատավարությունը:
Փաշինյանը ուղերձ է հղել Հայաստանի քաղաքացիներին, որում, մասնավորապես ասված է. «Իմ ընկերների եւ իմ դեմ հարուցված ցնորամիտ մեղադրանքներով իշխանությունը փորձում է քողարկել իր իսկ գործած աղաղակող հանցանքները, որոնց արդյունքում քրեածին եւ մաֆիոզ անձանց մի խումբ յուրացրել է ՀՀ Սահմանադրությամբ բացառապես ժողովրդին պատկանող իշխանությունը եւ դա արել է ՀՀ իրավատեր քաղաքացիների արյունալի ջարդի միջոցով»:
ՀԺ-ի գլխավոր խմբագիրը նաեւ նշել է, որ «2008 թ. փետրվարյան լուսավոր օրերին մենք հաղթահարեցինք մեր վախերն ու հակասությունները եւ ամուր կանգնեցինք ազգային-քաղաքացիական պարտքին հավատարմության դիրքերում: Մեր դեմ գործում էր ստի, կեղծիքի, ապատեղեկատվության, ստորության ավազակապետական մեքենան, բայց ի հեճուկս սրա` ՀՀ Քաղաքացու զարթոնքը տեղի ունեցավ»:
«2008 թ. Մարտի 1-ին իր սահմանադրական իրավունքները իրացնող ՀՀ Քաղաքացին դարձավ ոստիկանական վերնախավի, կրիմինալի, օլիգարխ-սափրագլուխների դավադիր եւ ապօրինի հարձակման թիրախ: Հրեշավոր հարձակման նպատակը ժողովրդին պատկանող իշխանության յուրացումն էր, ՀՀ քաղաքացուն իրավազուրկ հպատակ դարձնելը, հայաստանցու կամքն ու ողնաշարը ջարդելը: Որպես Մարտի 1-ի իրադարձությունների անմիջական մասնակից հարկ եմ համարում ընդգծել.
-հպարտ եմ, որ սեփական իրավունքների եւ արժանապատվության համար վճռական պայքարի ընդունակ ոգեղեն ժողովրդի զավակ եմ.
-հպարտ եմ, որ 2008թ. Մարտի 1-ին ինձնից կախվածը արել եմ ՀՀ քաղաքացու իրավունքներն ու օրինական շահերը, ՀՀ Սահմանադրությունը, հայաստանցու արժանապատվությունը պաշտպանելու համար:
Մարտի 1-ի առնվազն տասն անմեղ զոհերի` Գոռ Քլոյանի, Տիգրան Աբգարյանի, Համլետ Թադեւոսյանի, Տիգրան Խաչատրյանի, Արմեն Ֆարմանյանի, Զաքար Հովհաննիսյանի, Հովհաննես Հովհաննիսյանի, Դավիթ Պետրոսյանի, Գրիգոր Գեւորգյանի, Սամվել Հարությունյանի սուրբ հիշատակի առաջ երդվում եմ` իմ կյանքը նվիրել այնպիսի Հայաստանի կերտմանը, որն ապահով տուն եւ տաք օջախ է սեփական զավակների համար եւ չի փափագում նրանց արյունը:
Դիմում եմ քաղաքացիական պայքարի ելած հարյուր հազարավոր հայաստանցիներին. գլուխներդ բարձր, դուխներդ` տեղը, պայքարելու ենք մինչեւ վերջ եւ հաղթելու ենք:
Մեր ընթացքն անկասելի է, մեր հաղթանակը` անխուսափելի. եւ ուրեմն` պայքար, պայքար մինչեւ վերջ»,- նշել է «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում պահվող Նիկոլ Փաշինյանն ու հավելել. «Կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե Ազատությունը, կեցցեն մեր երեխաները, որ ապրելու են ազատ եւ երջանիկ Հայաստանում»:

Находящийся в уголовно-исполнительном учреждении «Ереван – Центр» главный редактор оппозиционной газеты «Айкакан жаманак», соратник лидера Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна Никол Пашинян накануне первого судебного заседания по своему уголовному делу обратился с посланием к общественности. Приводим текст послания с незначительными сокращениями:
«Завтра в бронированном зале Суда общей юрисдикции общины Шенгавит начинается суд по моему делу, что является очередным проявлением развернутого до и после 1 марта 2008 г. незаконного преследования гражданина Республики Армения, направленного против его прав. Сумасбродными обвинениями, выдвинутыми против меня и моих товарищей, власти пытаются скрыть свои вопиющие преступления, в результате которых криминальная и мафиозная группа лиц присвоила себе власть, по Конституции РА принадлежащую исключительно народу, и сделала это посредством кровавого погрома граждан Республики Армения. Эта истина обозначена даже в материалах возбужденного против меня уголовного дела, и в ходе предстоящего суда мы должны акцентировать именно это обстоятельство. Осознавая данную необходимость, анализируя опыт суда над семью моими товарищами, в течение суда я буду соблюдать формальные судебные правила, лишив представителей власти возможности превратить содержательный разговор вокруг технических вопросов в шумиху.
При входе судьи в зал заседания я встану на ноги, но не буду стоять навытяжку. С речами, выступлениями, репликами я буду выступать стоя, поскольку адресую свои слова народу, гражданам Республики Армения. Буду использовать форму обращения „уважаемый суд“, потому что таким образом я буду обращаться не к Мнацакану Мартиросяну, а к Республике Армения, к ее флагу и гербу.
Пусть никто не пытается трактовать такую линию поведения как честь, оказываемую судье Мнацакану Мартиросяну, который вынес незаконные судебные вердикты в отношении моих товарищей: не уважал и не буду уважать коррумпированного судью, выносящего незаконные судебные решения, и одной из целей своей политической деятельности я считаю лишение таких людей навсегда права и возможности выступать от имени Республики Армения.
Дорогие сограждане, в светлые дни 2008 г. мы преодолели свой страх и противоречия и твердо заняли позиции приверженности национально-гражданскому долгу. Против нас действует бандитско-государственная машина лжи, фальши, дезинформации, подлости, но вопреки этому Гражданин РА пробудился.
Священной памятью по крайней мере 10 невинных жертв 1 марта клянусь посвятить свою жизнь построению такой Армении, которая станет надежным домом и теплым очагом для собственных детей и не будет жаждать их крови.
Обращаюсь к сотням тысячам гражданам Армении, вставшим на гражданскую борьбу: выше голову, не падайте духом, мы будем бороться до конца и победим!».