ՆԱՏՕ-ն մտադիր է մարտի սկզբին խոշոր զորավարժություններ անցկացնել Հյուսիսային բեւեռային շրջանում։ Զորավարժություններին կմասնակցեն 35 000 զինվորականներ 28 երկրներից, ինչպես նաեւ USS Harry S. Truman ատոմային ավիակիր։ Այս մասին հայտնել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչությունը:
Նորվեգիայի զինված ուժերը Ռուսաստանի Դաշնության Հյուսիսային նավատորմի հրամանատարությանը ծանուցել են ապագա զորավարժությունների մասին հունվարի 13-ին։ Նորվեգական կողմի տվյալներով՝ զորավարժությունները կանցկացվեն մի քանի փուլով, այդ թվում՝ թագավորության տարածքում, հայտնում է DW-ը։
ՌԴ ԱԳՆ-ն նշել է Արկտիկայում լարվածության աճի սպառնալիքը։ Այս մասին «Ինտերֆաքս»-ին ասել է ՌԴ ԱԳՆ-ի հատուկ դեսպան Նիկոլայ Կորչունովը:

NATO intends to hold the largest military exercise Cold Response beyond the Arctic Circle in early March.
The maneuvers will involve 35,000 troops from 28 countries, as well as the USS Harry S. Truman, the U.S. Permanent Representative to NATO said.
The Norwegian Armed Forces notified the command of the Northern Fleet of Russia about future maneuvers on January 13. According to the Norwegian side, the exercises will be held in several stages, including on the territory of the kingdom, DW reports.
The Russian Foreign Ministry pointed to the threat of rising tensions in the Arctic. The scale of the Cold Response exercise will increase the risks of accidental incidents and unintended escalation, Russian Foreign Ministry Ambassador-at-Large Nikolay Korchunov told Interfax.