Բաքվի շեհիդների ծառուղուց թուրքական դրոշների հանման փաստի շուրջ խորհրդատվությունների անցկացման նպատակով Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հադիպում է ունեցել Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպան Զաքիր Հաշիմովի հետ,- հաղորդում է թուրքական «Զաման» թերթը։ Հանդիպման մանրամասները, ինչպես հաղորդում է պարբերականը, առայժմ հայտնի չեն լայն հասարակայնությանը։
Մինչդեռ, ինչպես այսօր APA գործակալությանը հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի հասարակական-քաղաքական բաժնի վարիչ Ալի Հասանովը, արտասահմանյան դրոշների հանման փաստը, այդ թվում եւ թուրքական, որոնք վերջին օրերին տեղ են գտել Բաքվում եւ Ադրբեջանի տարբեր շրջաններում, կապված չեն վերանորոգման կամ էլ այլ պլանային աշխատանքների հետ։ Ըստ նրա, դրոշների հանումը կապված է «Ադրբեջանի Հանրապետությունում արտասահմանյան պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների դրոշների օգտագործման կանոնների մասին» օրենքի կատարման հետ։
Հասանովը հայտարարել է, որ այդ օրենքի ընդունումից հետո գործադիր իշխանությունների տեղի եւ կենտրոնական մարմիններին հանձնարարվել է պատրաստել այն դրոշների ցուցակը, որոնք կախված են տարբեր վայրերում առանց հաշվի առնելու համապատասխան պահանջները. «Պարզվել է, որ արտասահմանյան պետությունների դրոշները կախվում են օրենքով չնախատեսված վայրերում, այդ պատճառով էլ դրանք հանվում են»։ Այսուհետ Ադրբեջանի տարածքում արտասահմանյան պետությունների դրոշները Ադրբեջանի տարածքում կկախվեն միայն օրենքով թույլատրված վայրերում"։
Միջադեպի կապակցությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցությունը, որի գնահատմամբ, հարեւան երկրի պետական խորհրդանիշի նկատմամբ վարած ադրբեջանական իշխանությունների քաղաքականությունը կոպիտ քաղաքական սխալ է. «երկու երկրների հարաբերություններում առկա լարվածությունը միեւնույն է ադրբեջանական իշխանություններին նման արարքի բավարար հիմք չի տալիս։ Նման քայլն ուղղված է ոչ թե Անկարայի, այլ, ավելի շուտ ողջ թուրքական պետության դեմ»։
Հիշեցնենք, որ շեհիդների ծառուղուց թուրքական դրոշների հանման մասին տեղեկությունը ստացվել էր հոկտեմբերի 17-ին։ Ըստ տեղամասի պահպանության ծառայության աշխատակցի, դրոշները հանվել էին դեռեւս հոկտեմբերի 15-ին,այն բանից հետո, երբ «կառավարական որոշ մարդիկ» համապատասխան հրահանգ էին տվել։ Մինչ այդ ադրբեջանական դրոշների արգելման հետ կապված սկանդալ էր բորբոքվել թուրքական Բուրսա քաղաքում, որտեղ ընթանում էր Թուրքիայի ու Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպումը։

Для проведения консультации в связи с фактом снятием турецких флагов в аллее шехидов в Баку министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу провел встречу с послом Азербайджана в этой стране Закиром Хашимовым, сообщает турецкая газета «Zaman». Подробности встречи, как сообщает издание, все еще не известны широкой общественности.
Между тем, как сегодня заявил агентству АПА заведующий общественно-политическим отделом администрации президента Азербайджана Али Гасанов, факты снятия иностранных флагов, в том числе турецкого, имеющие место в последние дни в Баку и различных регионах Азербайджана, не связаны с ремонтными или же другими плановыми работами. По его словам, снятие флагов связано с выполнением закона «О правилах использования флагов зарубежных государств и международных организаций в Азербайджанской Республике».
Гасанов заявил, что после принятия этого закона местным и центральным органам исполнительной власти было дано поручение подготовить список флагов, развешанных в различных местах без учета соответствующих требований: «Выяснилось, что флаги иностранных государств вывешиваются в местах, не предусмотренных законом, поэтому их начали убирать». Отныне на территории Азербайджана флаги иностранных государств будут вывешиваться только в допустимых законом местах".
В связи с инцидентом заявление распространила азербайджанская оппозиционная партия «Мусават», по оценке которой политика азербайджанских властей по отношению к государственной символике соседней страны является грубой политической ошибкой: «Существующая напряженность в отношениях между двумя странами все равно не дает азербайджанским властям достаточных оснований для такого поступка. Такой шаг направлен не против Анкары, а, скорее всего против всего турецкого государства».
Напомним, информация о снятии турецких флагов в аллее шехидов была получена 17 октября. По словам сотрудника службы охраны участка, флаги были сняты еще 15 октября, после того, как некие «правительственные люди» дали соответствующие указания. До этого сканадал с запретом демонстрации азербайджанских флагов разгорелся в турецком городе Бурса, где проходил футбольный матч между сборными Турции и Армении.