Իրանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի պատվիրակությունների մասնակցությամբ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններ են նախօրեին՝ հոկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցել Միջուկային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) Վիեննայի կենտրոնակայանում։ Ինչպես հանդիպումից հետո հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Մուհամեդ էլ Բարադեյը, բանակցությունների առաջին օրն անցել է կառուցողական մթնոլորտում։ «Մենք քննարկել ենք տեխնիկական հարցերի մեծ մասը։ Մենք բանակցությունները կշարունակենք վաղն առավոտյան»,- ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենի խոսքն է մեջ բերել Ինտերֆաքսը։
Միաժամանակ, ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իեն Քելլին հայտարարել է Ֆրանսիայում ու Ռուսաստանում իրանական ուրանի հարստացման շուրջ առաջարկին ԱՄՆ-ի աջակցության մասին՝ խաղաղ նպատակներով դրա հետագա օգտագործման համար։ Ընդ որում, ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի, նա նշել է, որ ԱՄՆ-ում «կցանկանային տեսնել իրանական հարստացված ուրանի աճող պաշարների զգալի կրճատում, որը հակառակ դեպքում կարող էր օգտագործվել ոչ խաղաղ նպատակներով»։ Ըստ նրա, փորձագետների հանդիպումը կազմակերպվել էր Իրանի հետազոտական ռեակտորի համար վառելիքի մատակարարումների մասին «Իրանի հարցմանը պատասխան գտնելու նպատալով»։
Գերհարստացված ուրանի հնարավոր մատակարարումների վերաբերյալ տեղեկությունը այսօր հոկտեմբերի 20-ին տարածել է Իրանի Press TV հեռուստաալիքը։ Ըստ նրա տվյալների, պոտենցիալ մատակարարների ցուցակից ներկա դրությամբ հանվել է Ֆրանսիան։ Դրա պատճառը, հավանաբար, այն հանգամանքն է, որ «Փարիզն անցյալում չի կարողացել գլուխ հանել ուրանի մատակարարումներից»։

Переговоры по иранской ядерной программе с участием делегаций Ирана, России, США и Франции прошли накануне, 19 октября, в венской штаб-квартире Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). Как заявил по итогам встречи генеральный директор МАГАТЭ Мухаммед эль-Барадей первый день переговоров прошел в конструктивном духе. «Мы обсудили большинство технических вопросов. Мы продолжим переговоры завтра утром», — цитирует «Интерфакс» руководителя МАГАТЭ.
В то же время, официальный представитель госдепартамента США Иэн Келли заявил о поддержке США предложения об обогащении иранского урана во Франции и России с целью его дальнейшего использования в мирных целях. При этом, по данным ИТАР-ТАСС, он отметил, что в США «хотели бы увидеть значительное сокращение растущих запасов иранского обогащенного урана, который в противном случае мог бы быть использован в немирных целях». По его словам, встреча экспертов была организована для того, чтобы «выработать ответ на запрос Ирана» о поставках топлива для его исследовательского реактора.
Относительно возможного поставщика высокообогащенного урана информацию сегодня, 20 октября, распространил иранский телеканал Press TV. По его данным, из списка потенциальных поставщиков на данным момент исключена Франция. Причиной тому, вероятно, стало то обстоятельство, что «Париж не смог справиться с поставками урана в прошлом».