Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II որդին՝ արքայազն Էնդրյուն, նախնական համաձայնության շրջանակներում ավելի քան 12 մլն ֆունտ (16.2 մլն դոլար) կվճարի ամերիկուհի Վիրջինիա Ջուֆրեին, ով նրան մեղադրում էր բռնաբարության մեջ։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է The Daily Telegraph-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները:
Երեքշաբթի ԱՄՆ Նյու Յորքի հարավային շրջանի դաշնային դատարանի փաստաթղթերի բազայում հրապարակվել էր 61-ամյա արքայազն Էնդրյու Դեյվիդ Բոյսի փաստաբանի նամակը, որից հետեւում է, որ կողմերը կարողացել են կարգավորել պահանջները դատարանից դուրս: Նամակում նշվում էր, որ Յորքի դուքսը նվիրատվություն կանի Ջուֆրեի հիմնադրամում, սակայն ստույգ գումարը չի նշվում։
Պարբերականի տվյալներով` 95-ամյա թագուհին, ով առանց այդ էլ մասնավոր կարգով օգնել էր իր երկրորդ որդուն մի քանի միլիոն ֆունտ ստեռլինգով` իրավաբանական ծախսերը հոգալու համար, մասամբ կստանձնի 12 միլիոն ֆունտ ստերլինգի վճարումը, գրում է պարբերականը: Փաստաբանների ծառայությունները վճարվել են Լանկաստերի դքսության անշարժ գույքի տնօրինումից ստացված միջոցներից, որոնք գտնվում են միապետի տիրապետության տակ. դրանց ընդհանուր գումարը տարեկան մոտ 23 միլիոն ֆունտ (ավելի քան 30 միլիոն դոլար) է կազմում: Բուքինգհեմյան պալատում հույս են հայտնել, որ Ջուֆրեին վճարումները վերջ կտան սկանդալին, որը սպառնում էր ստվերել այս տարի նախատեսված Եղիսաբեթ II գահակալման 70-ամյակի տոնակատարությունը:
Ընդ որում, պարբերականն ընդգծել է, որ արքայազն Էնդրյուի համար դժվար կլինի ինքնուրույն վճարել ծախսերը, քանի որ նա ապրում է «համեստ թոշակով», որը ստանում է որպես Թագավորական նավատորմի փոխծովակալ, ինչպես նաեւ թագուհու կողմից վճարվող տարեկան 250 հազար ֆունտ ստեռլինգ (340 հազար դոլար) թոշակի հաշվին: Ջուֆրեի կողմից ներկայացված դատական ​​հայցը ստիպեց արքայազն Էնդրյուին վաճառքի հանել իր միակ ակտիվը՝ շվեյցարական Վերբիե լեռնադահուկային հանգստավայրում գտնվող շալեն, որը նա գնել էր 2014 թվականին հիփոթեքով եւ մոր օգնությամբ։
Արքայազն Էնդրյուի եւ Ջուֆրեի փաստաբանները 10 օր շարունակ բանակցում էին մինչդատավարական համաձայնության շուրջ, գործարքը ձեռք է բերվել նախորդ հանգստյան օրերին: Նշվում է, որ փոխհատուցման վճարները պետք է փոխանցվեն ամերիկուհու հաշվին առաջիկա 30 օրվա ընթացքում։

Queen Elizabeth II's son Prince Andrew will pay more than £12m ($16.2m) in a pre-trial settlement to American Virginia Giuffre, who accused him of rape, the Daily Telegraph reported the news on Wednesday, citing sources.
On Tuesday, a letter from Prince Andrew's lawyer David Boyce, 61, was published in the US federal court records database for the Southern District of New York, showing that the parties were able to settle the claims in pre-trial proceedings. The letter indicated that the Duke of York would make a contribution to Giuffre, but the amount in question was not named.
According to the newspaper, payments of £12 million will be partly paid by the 95-year-old Queen, who has already privately helped her second son to cover legal costs estimated to be several million pounds. The lawyers were paid from money they receive from the disposal of real estate in the Duchy of Lancaster, which is owned by the monarch: they total about £23 million (more than $30 million) a year. Buckingham Palace hopes Giuffre's payments will draw a line under the scandal, which threatened to overshadow this year's celebration of Elizabeth II's 70th year on the throne.
The newspaper stressed, however, that it would be hard for the Duke of York himself to pay the costs as he lives on the "modest military pension" he receives as a vice-admiral in the British Navy, as well as a £250,000 a year ($340,000) stipend from the Queen. The lawsuit by Giuffre has forced Prince Andrew to put his only asset, a chalet in the Swiss ski resort of Verbier, which he bought in 2014 with a loan and with help of his mother, up for sale.
According to the newspaper's sources, Prince Andrew and Giuffre's lawyers negotiated a pre-trial agreement for 10 days, a deal was reached last weekend. It is noted that the compensation payments are due to be paid into the American woman's account within the next 30 days.