Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունների միջև հաստատված սերտ համագործակցության արդյունքում ՌԴ գլխավոր դատախազության կողմից 2022թ. փետրվար ամսվա ընթացքում ստեղծվել է ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից քրեական տարբեր գործերով որպես մեղարդյալ ներգրավված և հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ երկու քաղաքացիներին Հայաստանին հանձնելու իրավական հիմքերը:
Դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մասնավորապես, ՌԴ գլխավոր դատախազությունը 07.02.2022թ. բավարարել է ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հետախուզվող Ա.Գ.-ին, իսկ 15.02.2022թ.՝ Հ.Ա.-ին ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունները:
Նշված անձանցից առաջինը հետախուզվում էր կաշառք տալու մեղադրանքով, իսկ երկրորդը՝ համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակության փորձ կատարելու:
ՀՀ ոստիկանությանը հանձնարարվել է ապահովել վերջիններիս տեղափոխումը՝ հանձնելու մասին որոշումներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո:
2021թ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ռուսական կողմին ներկայացվել է ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հետախուզվող անձանց հանձնելու մասին 21 միջնորդություն, որոնցից ՌԴ դատախազության կողմից արդեն իսկ բավարարվել է 14-ը:

В результате тесного сотрудничества между Генеральными прокуратурами Республики Армения и Российской Федерации Генпрокуратурой Российской Федерации в феврале 2022 г были созданы правовые основания для передачи Армении двух граждан Армении, вовлеченных в различные уголовные дела в качестве обвиняемых и находящихся в розыске.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе Генпрокуратуры Армении, в частности, Генпрокуратура РФ 07.02.2022 и 15.02.2022 г. соответственно удовлетворила ходатайства Генпрокуратуры РА о передаче компетентным органам РА разыскиваемых А.Г. и О.А.
Первый разыскивается по обвинению в даче взятки, второй в попытке ограблении с помощью компьютерной техники.
Полиции РА поручено обеспечить их перевозку после вступления в законную силу решений о передаче.
В 2021г. Генпрокуратура РА представила российской стороне 21 ходатайство о передаче лиц, разыскиваемых компетентными органами РА, из которых прокуратура РФ уже удовлетворила 14.