Ռուսական օդանավերի համար ԵՄ օդային տարածքը փակելու որոշումն առանց միջազգային ավիացիայի կանոնների պահպանման է ընդունվել։ Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության (ENAC) նախագահ Պյերլուիջի Դի Պալման։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական ճգնաժամը եվրոպական երկրներին ստիպել է որոշումը հօգուտ արգելքի ընդունել՝ խախտելով միջազգային ընթացակարգերը։ «...Մենք տեսնում ենք, որ միջազգային պայմանագրերը որոշ չափով խախտվում են Ռուսաստանի դեմ Արեւմուտքի կողմից ընդունված օդային տարածքի արգելքի որոշման հարցում»,- ասել է Դի Պալման։
Նա նշել է, որ Եվրամիության կողմից սահմանած եւ Իտալիայի կողմից կիրառվող օդային տարածքի արգելքը խախտում է ինչպես երկկողմ պայմանագրերը, այնպես էլ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) կանոնները։
«Եվրամիության պատժամիջոցները մանրակրկիտ մշակված են միջազգային իրավունքին համապատասխան։ ԵՄ-ն լիովին վստահում է միջոցառումների լիարժեք օրինականությանը եւ դրանց արդյունավետությանը»,- Reuters-ին ասել է եվրոպացի պաշտոնյան, ով խնդրել է չհրապարակել իր անունը:

Решение о закрытии воздушного пространства ЕС для российских авиалайнеров было принято без соблюдения правил международной авиации. Об этом заявил председатель Управления гражданской авиации Италии (ENAC) Пьерлуиджи Ди Пальма.
По его словам, украинский кризис заставил европейские страны принять решение в пользу запрета в нарушение международных процедур. «…Мы видим, что международные договоры в некоторой степени нарушаются в отношении запрета на воздушное пространство, принятого Западом против России», — сказал Ди Пальма.
Он отметил, что запрет на воздушное пространство, введенный Европейским союзом и примененный Италией, нарушил как двусторонние договоры, так и правила Международной организации гражданской авиации (ICAO).
«Санкции ЕС тщательно разработаны в соответствии с международным правом. ЕС полностью уверен в полной законности мер и их эффективности», — сказал Reuters европейский чиновник, пожелавший остаться неназванным.