Ղրղըզստանի Ազգային բանկը երեքշաբթի որոշում է կայացրել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը հասցնել 10 տոկոսի: Այս մասին տեղեկացրել է բանկի մամուլի ծառայությունը։
«Ղրղըզստանի Հանրապետության Ազգային բանկի վարչությունը որոշում է կայացրել բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը (գործող տոկոսադրույքը) 150 բազային կետով՝ 10 տոկոս։ Որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2022թ. մարտի 1-ից»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Ինչպես կարծում են Ազգային բանկում, հանրապետության տնտեսությունը շարունակում է վերականգնվել COVID-19-ի տարածման հետ կապված ճգնաժամից հետո։ Անբարենպաստ համաճարակաբանական իրավիճակի պահպանումը՝ աշխարհաքաղաքական ռիսկերի աճի հետ միասին, երկրի տնտեսական գործընթացների, այդ թվում՝ սպառողական գների դինամիկայի վրա արտաքին միջավայրի բացասական ազդեցության գերակշռող գործոնն է, նշվում է հաղորդագրությունում։
Ղրղըզստանում հավաստիացնում են, որ Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի հետ սերտ տնտեսական կապերը նույնպես արտացոլվում են հանրապետության ֆինանսատնտեսական վիճակի վրա։ «Երկրում գների դինամիկայի հեռանկարները շատ բանով կախված են հիմնական առեւտրային գործընկեր երկրների, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի հետ առեւտրի պայմաններից։ Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական վտանգների ընդհանուր ազդեցությունը մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրների վրա՝ Ղրղըզստանի Հանրապետության առեւտրի պայմանները զգալի փոփոխությունների չեն ենթարկվել։ Միեւնույն ժամանակ, անորոշությունը համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում, որն ստեղծվել է աճող աշխարհաքաղաքական վտանգների ֆոնին, երկրում ձեւավորում է լրացուցիչ գնաճային ճնշում»,- կարծում են Ազգային բանկում։
Միեւնույն ժամանակ, փորձագետները համոզված են, որ հանրապետության ֆինանսավարկային կազմակերպության գործունեության հիմնական ցուցանիշները վկայում են ամրության զգալի պաշարի մասին, ինչը թույլ է տալիս պահպանել ֆինանսաբանկային համակարգի կայունությունը։ «Ընդ որում՝ բանկային համակարգը ազգային արժույթի լիկվիդայնության բավականաչափ ծավալ ունի»,- հավաստիացնում են Ազգային բանկում։

Нацбанк Киргизии принял во вторник решение о повышении учетной ставки в стране до 10%. Об этом сообщила пресс-служба главного финансового регулятора республики.
«Правление Национального банка Киргизской Республики приняло решение повысить учетную ставку (ключевую ставку) на 150 базисных пунктов до 10%. Решение вступает в силу с 1 марта 2022 года», - говорится в сообщении.
Как считают в Нацбанке, экономика республики продолжает восстановление после кризиса, связанного с распространением COVID-19. Сохранение неблагоприятной эпидемиологической ситуации вместе с ростом геополитических рисков в мире являются преобладающими факторами негативного влияния внешней среды на экономические процессы внутри страны, в том числе на динамику потребительских цен, - отмечается в сообщении.
В Киргизии заверяют, что тесные экономические связи с Казахстаном и Россией также отражаются на финансово-экономическом положении республики. «Перспективы динамики цен в стране во многом зависят от условий торговли со странами - основными торговыми партнерами, прежде всего Россией и Казахстаном. Учитывая общее влияние геополитических рисков на все страны нашего региона, условия торговли Киргизской Республики не претерпели значительных изменений. Вместе с тем высокая неопределенность на мировых финансовых рынках, сложившаяся на фоне нарастающих геополитических рисков, формирует дополнительное инфляционное давление в стране», - полагают в Нацбанке.
В то же время его эксперты уверены, что основные показатели деятельности финансово-кредитных организаций республики свидетельствуют о достаточном запасе прочности, что позволяет сохранить устойчивость финансово-банковской системы. «При этом банковская система располагает достаточным объемом ликвидности в национальной валюте», - убеждены в Национальном банке.