Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն պատմել է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի ներկայացուցիչների բանակցությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել փետրվարի 28-ին Բելառուսի տարածքում, տեղեկացնում է «БелТА»-ն։ Նրա խոսքով՝ հանդիպման արդյունքները «զգուշավոր լավատեսություն» են ներշնչում։
«Եթե պատմեմ, թե ինչպես մենք կազմակերպեցինք այդ բանակցությունները, ապա պետք է ասեմ, որ դա իսկական թրիլեր էր։ Բանակցողները պարզապես կեցցեն, պարզապես ընտիր տղերք են։ Նրանք ավելին արեցին, քան հնարավոր էր։ Նրանք 5 ժամվա ընթացքում փայլուն կատարեցին իրենց աշխատանքն առաջին փուլում»,- ավելացրել է Լուկաշենկոն։
Բելառուսի նախագահի կարծիքով՝ կայացած հանդիպման դրական արդյունքն այն է, որ կողմերը պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը։ Ինչպես ընդգծել է Լուկաշենկոն, բանակցությունների հաջորդ փուլը պետք է տեղի ունենա բելառուսա-լեհական սահմանի մոտ։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко рассказал о переговорах представителей России и Украины, которые состоялись 28 февраля на белорусской территории, передает «БелТА». По его словам, результаты встречи внушают «осторожный оптимизм».
«Если рассказать, как мы организовывали эти переговоры, это целый триллер. Переговорщики просто молодцы, просто красавцы. Они сделали больше, чем было возможно. Они блестяще за 5 часов сделали свою работу на первом этапе», — добавил Лукашенко.
С точки зрения белорусского президента, позитивным итогом состоявшейся встречи является то, что стороны условились продолжить диалог. Как подчеркнул Лукашенко, следующий раунд переговоров должен пройти около белорусско-польской границы.