Ուկրաինայում մի քանի զենիթային եւ հրթիռային ստորաբաժանումներ բելառուսական սահմանի մոտ պատրաստվում էին հարված հասցնել Բելառուսի տարածքում տեղակայված ռուսական զորքերին։ Այս մասին երեքշաբթի օրը Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
«Մեր հետախուզությունը եւ ռուսները Ուկրաինայի տարածքում՝ Բելառուսի սահմանի անմիջական հարեւանությամբ, հայտնաբերել են մի քանի զենիթային եւ հրթիռային ստորաբաժանումներ, որոնք պատրաստ էին հարվածել բելառուսական տարածքում կենտրոնացված ռուսական զորքերին։ <> Ռուսաստանի կողմից օպերացիա անցկացնելու որոշման հայտարարման հետ միաժամանակ (Ուկրաինայի ապառազմականացման եւ ապաազգայնականացման համար) կանխարգելիչ հարված է հասցվել այդ ծանր զինատեսակներին, դիրքերին՝ իրենց կորուստներն ու Բելառուսի վրա ազդեցությունը կանխելու համար»,- Լուկաշենկոյի խոսքերն է մեջբերում ԲԵԼՏԱ-ն։
Նա հավելել է, որ Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողությունն իրականացնելու համար նախատեսվում էր օգտագործել Բելառուսում տեղակայված ուժերը։ «Բնականաբար, ենթադրվում էր Բելառուսի տարածքում մնացած զորքերի խմբավորման օգտագործում։ Եվ ինձ այս մասին տեղեկացրին փետրվարի 24-ի առավոտյան ժամը 5-ին»,- ասել է Լուկաշենկոն։

Несколько зенитных и ракетных дивизионов на Украине близ белорусской границы готовились нанести удар по находившимся на территории Белоруссии российским войскам. Об этом заявил во вторник президент Белоруссии Александр Лукашенко на расширенном заседании Совета безопасности.
«Наша разведка и россияне обнаружили на территории Украины в непосредственной близости от белорусской границы несколько зенитных и ракетных дивизионов, изготовившихся для нанесения удара по российским войскам в районах сосредоточения на белорусской территории. <> Одновременно с объявлением решения о проведении операции Россией (по демилитаризации и денацификации Украины был нанесен упреждающий удар по этим тяжелым вооружениям, позициям, чтобы предотвратить свои потери и воздействие на Беларусь», — приводит слова Лукашенко агентство БелТА
Он добавил, что для проведения российской спецоперации на Украине планировалось задействовать находившиеся в Белоруссии силы. «Естественно, предполагалось применение группировки войск, оставшейся на территории Беларуси. И меня информировал об этом в 5 часов утра 24 февраля», — рассказал Лукашенко.