Կոշտ հռետորաբանությունն ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ մտավախություն է առաջացրել առ այն, թե ինչ տեղի կունենա, եթե միջուկային զենք օգտագործվի Երրորդ համաշխարհային պատերազմի դեպքում: Այս կապակցությամբ Independent-ը որոշել է հիշեցնել ամենամեծ միջուկային զինանոց ունեցող երկրների մասին:
1. Ռուսաստան
Ճշգրիտ թվերի գնահատականները տարբեր են, սակայն համարվում է, որ աշխարհում ամենամեծ միջուկային զինանոցն ունի Ռուսաստանը: Ստոկհոլմի Խաղաղության ինստիտուտի տվյալներով՝ 2021 թվականի հունվարի դրությամբ Ռուսաստանն ունի 6255 միջուկային զենք։ Միջուկային զենքի տարածմանը հետւեող այլ կազմակերպություններ ընդհանուր թիվը 5977-ից մինչեւ 6257 են գնահատում: Ամեն դեպքում, դա ավելի մեծ պաշար է, քան ԱՄՆ-ում, եւ ավելի մեծ, քան ցուցակի հաջորդ յոթ երկրները միասին վերցրած:
Ընթացիկ ցուցանիշն ապամոնտաժման սպասող 1760 մարտագլխիկ է ներառում:
Չնայած տագնապալի թվին՝ Ռուսաստանի միջուկային զենքը զգալիորեն կրճատվել է այն բանից հետո, երբ 1991 թվականին ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո երկիրը 35000 միավոր զենք ժառանգեց:
Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները Ռազմավարական սպառազինությունների կրճատման նոր պայմանագիր են ստորագրել ե, որը սպառազինությունների վերահսկման պայմանագիր է եւ ուժի մեջ է 2011 թվականի փետրվարի 5-ից։
Պայմանագիրը սահմանափակում է ռազմավարական միջուկային մարտագլխիկների եւ ռումբերի թիվը մինչեւ 1550: Ռուսաստանն իր միջուկային զենքը հարձակման համար երբեք չի օգտագործել, բայց իր առաջին միջուկային ռումբը փորձարկել է Ղազախստանի հեռավոր շրջանում 1949 թվականին:
2.ԱՄՆ
ԱՄՆ-ն ունի մոտ 5500 միջուկային զենք, որից 1800-ը «տեղակայված» է, այսինքն՝ տեղադրված է հրթիռների վրա կամ օպերատիվ ուժային բազաներում։
Մինչ օրս Միացյալ Նահանգները միակ երկիրն է, որը երբեւէ ատոմային ռումբ է օգտագործել պատերազմի ժամանակ: 1945 թվականի օգոստոսի 6-ին Ճապոնիայի Հիրոսիմայի վրա ուրանի ռումբ պայթեցվեց, որի հետեւանքով զոհվեց մոտ 140 հազար մարդ: Երեք օր անց նրանք երկրորդ ռումբը նետեցին Նագասակիի վրա, որի հետեւանքով զոհվեց եւս 74000 մարդ:
3. Չինաստան
ԱՄՆ-ից եւ Ռուսաստանից հետո յուրաքանչյուր երկրի միջուկային զենքի քանակը կտրուկ նվազում է։
Ցուցակի երրորդ տեղում Չինաստանն է՝ 350 միավորով, ինչն ընդհանուրի մեկ տասներորդից պակաս է կազմում:
Երկիրն առաջին անգամ միջուկային զենք է մշակել Սառը պատերազմի ժամանակ եւ ակնկալվում է, որ կշարունակի ընդլայնել իր միջուկային զինանոցը՝ 2020 թվականից ավելացնելով եւս 30-ով:
Անցյալ նոյեմբերին Պենտագոնի զեկույցում ասվում էր, որ Չինաստանի միջուկային ուժերն շատ ավելի արագ տեմպերով են ընդլայնվում, քան ԱՄՆ-ն կանխատեսել էր մեկ տարի առաջ:
ԱՄՆ-ը մտավախություն ունի, որ Պեկինը մինչեւ 2030 թվականը կարող է ավելի քան 1000 միավոր զենք ունենալ:
4.Ֆրանսիա
Միջուկային զենքերի քանակով Ֆրանսիան զբաղեցնում է չորրորդ տեղը՝ 290 միավոր՝ ամենաբարձր թիվը Արեւմտյան Եվրոպայում։ Երկիրն առաջին անգամ փորձարկել է միջուկային հարվածի հնարավորությունը 1960 թվականին։ Ֆրանսիան պնդում է, որ «խիստ բավարարության» քաղաքականություն է վարում՝ ռազմավարական տեսանկյունից իր միջուկային զինանոցը պահելով «հնարավոր ամենացածր մակարդակի վրա»։
5.Մեծ Բրիտանիա
Մեծ Բրիտանիան մոտ 225 միջուկային զենք ունի եւ սկսել է իր միջուկային ծրագրի ստեղծումը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Նրա ծովային տեղակայման զենքերը՝ բալիստիկ հրթիռները, տեղակայված են ԱՄՆ-ից գնված Trident սուզանավերի վրա։
Trident-ը շահագործվում է Թագավորական նավատորմի կողմից եւ բաղկացած է չորս սուզանավից, որոնք տեղակայված են Շոտլանդիայի HMNB Clyde-ում:
Մինչ օրս երկիրը միջուկային զենքի 45 փորձարկում է իրականացրել, վերջինը՝ 1991թ.
6. Պակիստան
2021 թվականի դրությամբ Պակիստանը 165 միավոր միջուկային զենք ունի եւ նախատեսում է ավելին ստեղծել: Հնդկաստանի հետ երկրի լարված հարաբերությունները մեծապես ազդում են միջուկային զենքի արտադրության տեմպերի վրա։ Պակիստանն առաջին անգամ սկսեց միջուկային զենքի փորձարկումները 1988 թվականին՝ պատճառաբանելով ազգային անվտանգության մտահոգությունները:
7.Հնդկաստան
156 միջուկային զենք ունեցող Հնդկաստանը երկար ժամանակ ներգրավված է Պակիստանի հետ սպառազինությունների մրցավազքում:
Սակայն Չինաստանի հետ հարաբերությունների վերջին սրացումը բարդացնում է միջուկային զենքի արտադրությունը։
Այսպիսով, Հնդկաստանի՝ իր միջուկային զենքի արդիականացմանն ուղղված ցանկացած քայլ Պակիստանի կողմից որպես սպառնալիք կդիտվի՝ հետագա միջուկային սպառազինությունների մրցավազք հրահրելով:
8.Իսրայել
Ենթադրվում է, որ Իսրայելն 90 միավորր միջուկային զենք ունի, թեեւ նա միջուկային ծրագրի գոյությունը պաշտոնապես երբեք չի հաստատել: Թեև ենթադրվում է, որ այդպիսի զենք եղել է 1960-ականներից ի վեր, երկիրը երբեք չի ցուցադրել իր միջուկային կարողությունը փորձարկումների միջոցով, ի տարբերություն ցուցակի մյուս երկրների:
9. Հյուսիսային Կորեա
Ենթադրվում է, որ ցուցակում ամենաքիչ քանակությամբ միջուկային զենքն ունի Հյուսիսային Կորեան՝ 50: Երկիրը համաձայնել է միջուկային եւ հեռահար հրթիռների փորձարկումների մորատորիումին 2018 թվականին, սակայն վերսկսել է հեռահար հրթիռների փորձարկումները 2020 թվականին։
Առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի ղեկավարությամբ Հյուսիսային Կորեան հաճախակի հրթիռային փորձարկումներ է իրականացրել Ճապոնական ծովի վրա՝ այդպիսով հարձակման մտավախություն առաջացնելով:
Կիմը խոստացել է ընդլայնել ինչպես իր երկրի ռազմական, այնպես էլ միջուկային զինանոցը։
2017 թվականին Հյուսիսային Կորեան իրականացրել է մինչ օրս ամենահզոր 100–370 կիլոտոննա հզորությամբ միջուկային փորձարկումը։

Жесткая риторика в связи с украинским  кризисом вызывала опасения о том, что произойдет, если ядерное оружие будет применено в случае Третьей мировой войны. В этой связи Independent решила напомнить о странах с самыми большими ядерными арсеналами.
1.Россия
Оценки точных цифр разнятся, но считается, что у России самый большой ядерный арсенал в мире.
По данным Стокгольмского института мира, по состоянию на январь 2021 года у России 6255 ядерных зарядов. Другие организации, следящие за ядерным распространением, оценивают общее количество от 5977 до 6257.
В любом случае, это больший запас, чем в США, и больше, чем в следующих семи странах в списке вместе взятых.
Текущая цифра включает 1760 боеголовок, ожидающих демонтажа.
Несмотря на тревожную цифру, ядерные вооружения России значительно сократились, поскольку страна унаследовала 35 000 единиц оружия после распада СССР в 1991 году.
Россия и США подписали Новый договор о сокращении стратегических наступательных вооружений (СНВ), который представляет собой договор о контроле над вооружениями, действующий с 5 февраля 2011 года.
Договор ограничивает количество развернутых стратегических ядерных боеголовок и бомб до 1550.
Россия никогда не использовала свое ядерное оружие для нападения, но испытала свою первую ядерную бомбу в отдаленном районе Казахстана в 1949 году.
2.США
У США  около 5500 единиц ядерного оружия, 1800 из которых «развернуты», то есть размещены на ракетах или на базах оперативных сил.
На сегодняшний день США — единственная страна, которая когда-либо применяла атомную бомбу в войне. 6 августа 1945 года над Хиросимой в Японии была взорвана урановая бомба, в результате которой погибло около 140 000 человек. Через три дня они сбросили вторую бомбу на Нагасаки, в результате чего погибло еще 74 000 человек.
3. Китай
После США и России количество ядерного оружия на страну резко падает.
Китай занимает третье место в списке с 350 единицами, что составляет менее одной десятой от общего числа.
Страна впервые разработала ядерное оружие во время холодной войны и, как ожидается, продолжит расширять свой ядерный арсенал, добавив еще 30 единиц с 2020 года.
В ноябре прошлого года в отчете Пентагона говорилось, что китайские ядерные силы расширяются гораздо быстрее, чем США предсказывали годом ранее.
США опасаются, что к 2030 году у Пекина может быть более 1000 единиц оружия.
4.Франция
По количеству ядерного оружия Франция занимает четвертое место с 290 единицами, что является самым большим показателем в Западной Европе.
Большая часть этого оружия базируется на подводных лодках, а остальная часть — на крейсерских ракетах воздушного базирования.
Страна впервые испытала возможность ядерного удара в 1960 году.
Франция утверждает, что придерживается политики «строгой достаточности», удерживая свой ядерный арсенал на «самом низком возможном уровне» со стратегической точки зрения.
5.Великобритания
Великобритания имеет около 225 единиц ядерного оружия и инициировала свою программу создания ядерного оружия во время Второй мировой войны.
Ее  оружие морского базирования,  баллистические ракеты развернуты на подводных лодок Trident, закупленных в США.
Trident находится в ведении Королевского флота и состоит из четырех подводных лодок, базирующихся в HMNB Clyde в Шотландии.
На сегодняшний день страна провела 45 испытаний ядерного оружия, последний раз в 1991 году.
6.Пакистан
По состоянию на 2021 год у Пакистана  165 единиц ядерного оружия, и он планирует создать больше.
Напряженные отношения страны с Индией сильно влияют на темпы производства ядерного оружия.
Пакистан впервые начал испытания ядерного оружия в 1988 году, ссылаясь на соображения национальной безопасности.
7.Индия
Имея 156 единиц ядерного оружия, Индия уже давно участвует в гонке вооружений с Пакистаном.
Однако недавнее обострение отношений с Китаем усложняет производство ядерного оружия.
Таким образом, любой шаг Индии по модернизации своего ядерного оружия будет воспринят Пакистаном как угроза, что еще больше спровоцирует гонку ядерных вооружений.
8.Израиль
Считается, что Израиль обладает 90 единицами ядерного оружия, хотя он никогда официально не подтверждал существование ядерной программы.
Хотя считается, что такое оружие находится у него с 1960-х годов, страна никогда не демонстрировала свой ядерный потенциал с помощью испытаний, в отличие от других стран в списке.
9.Северная Корея
Предполагается, что Северная Корея имеет наименьшее количество ядерного оружия в списке — 50.
Страна согласилась на мораторий на ядерные испытания и испытания ракет большой дальности в 2018 году, но возобновила испытания ракет большой дальности в 2020 году.
Под руководством лидера Ким Чен Ына Северная Корея часто проводила испытания ракет над Японским морем, что вызывает опасения по поводу нападения.
Ким пообещал расширить как вооруженные силы своей страны, так и ее ядерный арсенал.
В 2017 году Северная Корея провела крупнейшее на сегодняшний день ядерное испытание мощностью 100–370 килотонн.