ՄԱԿ-ը հավանություն է տվել պլաստիկով աղտոտման վերաբերյալ աշխարհում առաջին գլոբալ պայմանագրի ստեղծմանը։ Պայմանագիրն անվանվել է 2015թ․ Փարիզի կլիմայի համաձայնագրից հետո ամենանշանակալի բնապահպանական համաձայնագիրը:
Անդամ երկրներն ավելի քան մեկ շաբաթ է՝ Նայրոբիում բանակցում են՝ համաձայնեցնելու պլաստիկով աղտոտումն ու բնապահպանական ճգնաժամը զսպելու հարցով պակտի ծրագիրը։
«Այսօր մենք պատմություն ենք կերտում, եւ դուք բոլորդ պետք է հպարտ լինեք դրանով»,- ասել է Միավորված ազգերի կազմակերպության շրջակա միջավայրի ասամբլեայի (UNEA) նախագահ Էսպեն Բարտ Էյդեն: «Պլաստիկով աղտոտվածությունը համաճարակ է դարձել։ Այսօրվա բանաձեւով մենք պաշտոնապես գտնվում ենք բուժման ճանապարհին»։
Այժմ միջկառավարական հանձնաժողովին հանձնարարված է բանակցել բանաձեւի շուրջ, որը UNEA-ն անվանում է «ամենակարեւոր բնապահպանական գործարքը Փարիզյան համաձայնագրից հետո»։
Ցանկացած համաձայնագիր, որը սահմանափակումներ է դնում պլաստիկի արտադրության, օգտագործման կամ դիզայնի վրա, կազդի նավթային եւ քիմիական ընկերությունների վրա, որոնք արտադրում են չմշակված պլաստմաս, ինչպես նաեւ սպառողական ապրանքներ, որոնք վաճառվում են մեկանգամյա օգտագործման փաթեթավորմամբ:
Այն նաեւ զգալի ազդեցություն կունենա պլաստիկ արտադրող խոշոր երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի, Չինաստանի եւ Ճապոնիայի տնտեսությունների վրա:

Организация Объединенных Наций одобрила соглашение о создании первого в мире глобального договора о загрязнении пластиком, назвав его самым значительным экологическим соглашением после Парижского соглашения по климату 2015 года, передает Reuters.
Государства-члены более недели вели переговоры в Найроби, чтобы согласовать план пакта по сдерживанию растущего загрязнения пластиком, экологического кризиса, который распространяется от океанских впадин до горных вершин.
«Сегодня мы творим историю, и вы все должны гордиться этим», — сказал Эспен Барт Эйде, президент Ассамблеи ООН по окружающей среде (UNEA). «Пластиковое загрязнение переросло в эпидемию. С сегодняшней резолюцией мы официально находимся на пути к излечению».
Резолюция, которую UNEA называет «самой значительной экологической сделкой со времен Парижского соглашения», написана общими мазками, и теперь межправительственному комитету поручено обсудить обязывающий договор, который окажет влияние на бизнес и экономику во всем мире.
Любое соглашение, которое налагает ограничения на производство, использование или дизайн пластика, повлияет на нефтяные и химические компании, производящие необработанный пластик, а также на гигантов потребительских товаров, которые продают тысячи товаров в одноразовой упаковке.
Это также окажет значительное влияние на экономику основных стран-производителей пластика, включая США, Индию, Китай и Японию.