Ռուսաստանի հացահատիկային միությունը զգուշացրել է ֆինասնավորման անհասանելիության պատճառով ցանքային արշավի համար ռիսկերի մասին, հաղորդում է «Интерфакс»-ը։
«Այս պահին գլխավոր եւ հիմնական խնդիրը ֆինանսական ռեսուրսների լիակատար անհասանելիությունն է։ Անցած սեզոնից ի վեր ծախսերն ավելացել են։ Գյուղմթերք արտադրողների մոտ սպառվել են ռեսուրսների գնման միջոցները։ Սա ստիպում է վազել բանկ, վարկ վերցնել, իսկ բանկերն այս պահին հրաժարվում են ցանկացած պայմանով վարկ տրամադրել»,- ասել է միության նախագահ Արկադի Զլոչեւսկին:
«Ես չեմ խոսում արտոնյալ վարկերի խնդրի մասին, հիմա բոլոր գյուղացիները ցանքի համար վազում են բանկ, եւ չկան այս տոկոսադրույքները, չկան այս արտոնյալ վարկերը։ Եվ սա շտկման կարիք ունի։ Բայց նույնիսկ կոմերցիոն վարկերն այս պահին հասանելի չեն, ինչը նշանակում է, որ պարզապես չկան միջոցներ՝ ռեսուրսներ գնելու համար։ Կամ անհրաժեշտ է վառելիքաքսանյութերի մասով առաջարկ, որպեսզի բոլոր գյուղացիներին անվճար տրամադրվի՝ ցանքը վերջացնելու համար։ Կամ ապահովել ֆինանսավորման հասանելիություն, քանի որ առանց դրա մենք չենք կարողանա պարզապես ցանքային արշավ իրականացնել»,- ընդգծել է նա։
Զլոչեւսկին նաեւ նշել է, որ արժե հաշվի առնել սեզոնայնության գործոնը։
«Ցանքային աշխատանքները կսկսվեն մարտին, այն արդեն սկսվել է հարավային շրջաններում։Եթե ​​մինչեւ հունիս ֆինանսավորում չլինի, ապա արդեն ուշ կլինի»,- ասել է նա։
«Վերջացրել ենք աշնանացանը, եւ ինչ-որ ռեսուրս կլինի։ Ցանկալի չէ ձախողել գարնանացանը, քանի որ այս դեպքում մենք կունենանք համախառն բերքի կտրուկ անկում։ Ողջ խնդիրը ներքին մատակարարումն է, կարեւորն այն է, որ այն չտուժի»,- հավելել է նա։

Российский зерновой союз (РЗС) предупреждает о рисках для посевной кампании в РФ из-за проблем у крестьян с доступом к финансированию, в том числе коммерческим кредитам, сообщает «Интерфакс»
«Главная и основная проблема на текущий момент – это полная недоступность финансовых ресурсов. Издержки выросли катастрофически с прошлого сезона, а цены «утрамбованы» регуляторикой до самого минимума. Источник средств для закупки ресурсов иссяк у сельхозпроизводителей, денег просто нет. Это вынуждает бежать в банк, занимать деньги, а банки все поголовно на текущий момент на любых условиях отказывают давать», - сказал президент РЗС Аркадий Злочевский в ходе онлайн-конференции в пятницу.
«Я уже не говорю о проблеме льготных кредитов, сейчас все крестьяне под посевную побежали в банки за ними – и нет этих ставок, нет этих льготных кредитов. И это надо исправлять. Но даже коммерческие кредиты недоступны на текущий момент, а это означает, что купить ресурсы просто не на что, ни по какой цене. И либо тогда надо – как предложение по ГСМ – все крестьянам сейчас предоставлять бесплатно, чтобы отсеять. Либо обеспечить доступ к финансированию, потому что без него мы не сможем просто провести посевную кампанию», - подчеркнул он.
Предложение предоставлять сельхозпроизводителям ГСМ бесплатно озвучил в ходе онлайн-конференции президент Ассоциации производителей семян кукурузы и подсолнечника Игорь Лобач.
Злочевский также отметил, что стоит учитывать фактор сезонности.
«Крайне важно учитывать, что у нас погодные окна для сева ограничены. У нас сев сейчас начнется в марте, он уже начинается в самых южных регионах, если мы не успеем, не впишемся, не предпримем все усилия для того, чтобы не сорвать посевную, то потом будет поздно. Если финансирование подтянется к июню, уже поезд уйдет», - сказал глава РЗС.
«Понятно, что у нас есть задел, мы отсеяли озимые, и какой-то ресурс будет. Но не хотелось бы провалить весенний сев, потому что тогда у нас будет резкое падение по валовому сбору – и там бог с ним, с экспортом, не в этом проблема, а проблема вся во внутреннем снабжении, самое главное – чтобы не пострадало внутреннее снабжение», - добавил он.