Ավիացիոն ոլորտում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները վնասում են դրանք սահմանողներին։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռուսական ավիաընկերությունների թռիչքային անձնակազմի կին անդամների հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դա միայն մեզանից կախված չէ, դա կախված է նրանցից, ովքեր դա անում են, դա անում են ի վնաս իրենց։ Եւ կարծում եմ, որ դա անելն իրենց նույնպես դուր չի գալիս: Նրանք դա անում են իրենց իշխանությունների քաղաքական ճնշման ազդեցության տակ»,- ասել է նախագահը` «Աերոֆլոտ»-ի բորտուղեկցորդուհու հարցին ի պատասխան:
Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանը կավելացնի ներքին օդային փոխադրումները, ասել է Պուտինը, բայց ՌԴ ինքնաթիռները կշարունակեն թռիչքներն արտերկիր, որտեղ դա հնարավոր է:
«Այն, ինչ մենք հիմա պատրաստվում ենք անել. կավելացնենք, իհարկե, ներքին փոխադրումները, բայց որտեղ հնարավոր է թռնելու ենք արտերկիր, կձգտենք փոխել իրավիճակը»,- ասել է Պուտինը։
Նա նշել է, որ այս իրավիճակում, իհարկե, կան մինուսներ՝ անհարմարություններ մարդկանց համար, բայց կան նաեւ առավելություններ՝ սեփական ենթակառուցվածքները զարգացնելու տեսանկյունից:
«Մենք կզարգացնենք մեր սեփական ավիացիան, կկառուցենք մեր սեփական ինքնաթիռները, ինչպիսիք են «ՄՍ-21»-ը եւ «Իլ-114-300»-ը, «Բայկալ»-ը եւ այլն: Այնտեղ կզարգացնենք օդանավակայանի ցանցը։ Օդանավակայանների ցանցի զարգացման մի ամբողջ ծրագիր ունենք։ Ըստ իս՝ այնտեղ 57 օդանավակայան կա, 60 տարբեր միջոցառումներ։ Ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում միջոցառումները՝ այն ամենը, ինչ կապված է ենթակառուցվածքների բարելավման, նոր ուղիների կառուցման հետ եւ այլն, եւ այլն։ Դա երկրի տարածքային կապվածություն է կոչվում, ասել է նախագահը։- Դա շատ մեծ աշխատանք է, բայց սա՝ եւս մեկ խթան զարգացման համար, այդ թվում՝ արդյունաբերության ենթակառուցվածքի»:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանում համավարակի շրջանում ներքին թռիչքների թիվը նվազել էր 88 տոկոսով, իսկ արտաքինը՝ ավելի քան 90 տոկոսով։
«Սկզբունքորեն, մենք ունենք սթրեսային իրավիճակների այդպիսի փորձ,- հավելել է նախագահը,- բայց անցած տարվա ընթացքում մենք 20 տոկոսով գերազանցել ենք ներքին փոխադրումները՝ նախահամաճարակային տարվա համեմատ։ Ես կարող եմ սխալվել, բայց, իմ կարծիքով, 87.5 միլիոն ուղեւոր է տեղափոխվել»,- ընդգծել է Պուտինը։

Санкции в отношении России в авиационной сфере наносят ущерб тем, кто их вводит. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с женщинами из летного состава российских авиакомпаний, передает ТАСС.
«Это не от нас зависит только, это зависит от тех, кто это делает, делает себе в ущерб. И я думаю, что им тоже не очень нравится это делать. Они делают это под политическим прессом со стороны своих властей», - сказал президент, отвечая на вопрос бортпроводницы «Аэрофлота».
По словам Путина, Россия будет наращивать внутренние авиаперевозки, но ее самолеты продолжат летать и за рубежом, где возможно.
«Что будем делать сейчас - будем наращивать, конечно, внутренние перевозки, но там, где возможно, будем летать за границу, будем стремиться к тому, чтобы ситуацию поменять», - сказал Путин.
Он отметил, что в такой ситуации, конечно, есть минусы - неудобства для людей, но есть и плюсы с точки зрения развития собственной инфраструктуры.
«Мы будем развивать собственную авиацию, собственные воздушные суда будем новые строить, такие как МС-21 и Ил-114-300, «Байкал» и так далее. Будем развивать дальше аэродромную сеть. У нас целая программа существует развития аэродромной сети. По-моему, там 57 аэродромов, 60 разных мероприятий. Что такое мероприятия - это все, что связано с улучшением инфраструктуры, со строительством новых полос и так далее, и так далее. Это называется территориальная связанность страны, - сказал президент. - Это очень большая работа, но это еще один толчок к развитию, в том числе промышленности и инфраструктуры».
По его словам, в пандемийный период в России сократилось количество внутренних перевозок на 88%, а внешних - более чем на 90%. «В принципе, у нас есть такой опыт стресс-ситуаций", - добавил президент. "Но за прошлый год мы превысили внутренние перевозки на 20% по сравнению с допандемийным годом. Я могу ошибиться, по-моему, 87,5 млн пассажиров перевезли», - подчеркнул Путин.