Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի վերաբերյալ փաստաթղթերի փաթեթ է ստորագրել։ Լուկաշենկոյի ստորագրած փաթեթը կազմակերպության քարտուղարություն է հասել հոկտեմբերի 20-ին։
Ինչպես հայտնում է «Ինտերֆաքսը»՝ հղում կատարելով ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության ներկայացուցչին, փաստաթղթերի փաթեթի մեջ մտնում են ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի վերաբերյալ համաձայնագիրը, ՀԱՊԿ-ի կազմի վերաբերյալ՝ ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի խորհրդի որոշումը եւ երկու փաստաթուղթ, որոնք վերաբերում են բուն ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության եւ եւ Միացյալ շտաբի հաստիքային կառուցվածքին. ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության կառուցվածքի եւ կազմի, ինչպես նաեւ Միացյալ շտաբի կառուցվածքի ու լրացուցիչ գործառույթների մասին փաստաթղթերը։
Ինչպես հայտնում է ИТАР-ТАСС-ը, Բելառուսի նախագահի կողմից ստորագրված փաստաթղթերի փաթեթը հաստատվել է հուլիսի 14-ին ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում՝ Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի եւ Տաջիկստանի նախագահների կողմից։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко подписал пакет документов о Коллективных силах оперативного реагирования ОДКБ. Пакет документов, подписанный Лукашенко, поступил сегодня, 20 октября, в секретариат Организации.
В пакет документов, как сообщает «Интерфакс» со ссылкой на представителя секретариата ОДКБ, входят соглашение о Коллективных силах оперативного реагирования ОДКБ, решение Совета коллективной безопасности ОДКБ о составе КСОР ОДКБ и два документа, касающихся штатной структуры собственно секретариата и Объединенного штаба — решение об изменении численности и структуры секретариата ОДКБ и документ об изменении структуры и дополнительных функциях Объединенного штаба ОДКБ.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, подписанные белорусским президентом, документы были утверждены в ходе сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ 14 июня президентами Армении, Казахстана, Киргизии, России и Таджикистана.