Օսլոյի ավելի քան 150 հազար բնակիչներ հուլիսի 25-ի երեկոյան ծաղիկները ձեռքներին դուրս են եկել քաղաքի փողոցներ: Նրանք այդպիսով հարգել են օրերս տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի հիշատակը, որը խլեց տասնյակ մարդկանց կյանք:
Ակցիայի կազմակերպիչը Facebook սոցիալական ցանցում ստեղծված խումբն է: Նրանք Նորվեգիայի մայրաքաղաքի բնակիչներին առաջարկել են դուրս գալ քաղաքի կենտրոնական փողոցներ եւ մոմեր վառել զոհերի հիշատակին: Սակայն հետո որոշվել է մոմերը փոխարինել ծաղիկներով, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Միաժամանակ, հաշվի առնելով, որ սգո երթի մասնակիցների թիվը մեծ է, ոստիկանությունը որոշել է դադարեցնել երթը: Իրավապահներն առաջարկել են հավաքվածներին մնալ քաղաքի կենտրոնական հրապարակում:
Հավաքվածների առջեւ ելույթ են ունեցել թագաժառանգ Հոկոնն ու երկրի վարչապետ Յենս Սոլթենբերգը:
Նորվեգիայի ոստիկանությունը նոր տվյալներ է հրապարակել զոհերի մասին: Վերջին տվյալներով, ահաբեկչության զոհերի թիվը հասել է 76-ի, այլ ոչ 93-ի, ինչպես հաղորդվում էր ավելի վաղ:
Կրկնակի ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել Նորվեգիայում հուլիսի 22-ին: Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել է NEWS.am-ը, 32-ամյա Անդերս Բերինգ Բրեյվիկը Ուտեյա կղզում զանգվածային գնդակահարություն է կազմակերպել: Այդ հանցագործությունից մի քանի ժամ առաջ Օսլոյի կառավարական թաղամասում պայթել է պայթուցիկ նյութերով բեռնված ավտոմեքենան:
Ոստիկանությունում կարծում են, որ կղզում, որտեղ մեկ ու կես ժամում սպանվել է մոտ 70 մարդ, Բրեյվիկը միայնակ չէ գործել:

На улицы Осло вечером 25 июля с цветами в руках вышли около 150 тысяч людей.
Инициаторами акции выступили организаторы группы в Фейсбуке. Сначала они предложили жителям Осло прийти на центральные улицы и зажечь свечи в память о погибших. Однако потом решили свечи заменить на цветы, передает РИА Новости.
Между тем, как сообщает ИТАР-ТАСС, из-за того, что число участников слишком велико, полицией принято решение остановить «шествие». Стражи порядка предлагают собравшимся остаться на ратушной площади города.
Перед собравшимися со сцены выступили кронпринц Хокон и премьер-министр Йенс Солтенберг.
Норвежская полиция обнародовала новые данные о жертвах двойного теракта. По последним данным, число погибших — 76, а не 93, как сообщалось ранее.
Двойной теракт произошел в Норвегии 22 июля. Сначала прогремел взрыв в центре Осло, у комплекса правительственных зданий, где находится канцелярия премьер-министра, а спустя несколько часов мужчина в полицейской форме расстрелял подростков в молодежном лагере правящей Норвежской рабочей партии на острове Утойя недалеко от норвежской столицы.
Террористом оказался 32-летний Андерс Беринг Брейвик. Сегодня в Осло состоялось первое закрытое заседание суда. Брейвику было предъявлено обвинение в терроризме, однако тот отказался признать преступлением совершенные им действия. Но организацию взрыва и стрельбы он не стал отрицать.
В ходе заседания Брейвик сказал, что «хотел спасти Норвегию», а также уберечь Европу от «мусульманского поглощения».