Հոկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանի Պետդումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովը նամակով դիմել էր Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին՝ առաջարկելով Մոսկվայում կլոր սեղան անցկացնել Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատգամավորների մասնակցությամբ:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի մամուլի քարտուղար Նաիրի Պետրոսյանը, «Նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում միջխորհրդարանական համագործակցության արդիական խնդիրները» թեմայով կլոր սեղանը կայանալու է ՌԴ Պետդումայում հոկտեմբերի 22-ին:
Պետրոսյանի խոսքերով, հայկական կողմը բարձր է գնահատել ռուսաստանցի խորհրդարանականների միջնորդական գործունեությունը եւ շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի պատասխան նամակով: Հայկական պատվիրակության կազմում Մոսկվա են մեկնելու Արա Բաբլոյանը (Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն), Վարդան Բոստանջյանը («Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն), Վահան Հովհաննիսյանը (Հայ հեղափոխական դաշնակցություն), Հերմինե Նաղդալյանը (ՀՀԿ) եւ Վարդան Խաչատրյանը (որ նախկինում ներկայացնում էր «ժառանգություն» կուսակցությունը):
Նշենք, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը ներկայացնելու են պատգամավորներ Ռաբիյաթ Ասլանովան, Սաբիր Հաջիեւը, Գյուլլար Ահմեդովան, Ալի Հուսեյնովն ու Ռովշան Ռզաեւը:

October 8, the Speaker of Russia’s State Duma Boris Gryzlov addressed a letter to the RA Parliament Speaker Hovik Abrahamyan, proposing to hold round table with the participation of Russian, Armenian and Azerbaijani MPs. The round table on the “Topical issues of inter-parliamentary cooperation under new geopolitical conditions” topic will be held in RF State Duma on October 22, RA Parliament Speaker Press Secretary Nairi Petrosyan told NEWS.am.
According to Petrosyan, RA Parliament Speaker sent a return letter, highly evaluating the mediation of Russian MPs and expressing gratitude for the initiative. The Armenian delegation will comprise Ara Baloyan (Republican Party of Armenia), Vardan Bostanjyan (Prosperous Armenia Party), Vahan Hovhannisyan (ARF Dashnaktsutyun), Hermine Nagdalyan (Republican Party) and Vardan Khachatryan (former Heritage party representative).
Azerbaijani side will be represented by Rabiyat Aslanov, Sabir Gadzhiev, Gular Ahmedova, Ali Huseynov and Rovshan Rzayev.