Հոկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանի Պետդումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովը նամակով դիմել էր Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին՝ առաջարկելով Մոսկվայում կլոր սեղան անցկացնել Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատգամավորների մասնակցությամբ:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի մամուլի քարտուղար Նաիրի Պետրոսյանը, «Նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում միջխորհրդարանական համագործակցության արդիական խնդիրները» թեմայով կլոր սեղանը կայանալու է ՌԴ Պետդումայում հոկտեմբերի 22-ին:
Պետրոսյանի խոսքերով, հայկական կողմը բարձր է գնահատել ռուսաստանցի խորհրդարանականների միջնորդական գործունեությունը եւ շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի պատասխան նամակով: Հայկական պատվիրակության կազմում Մոսկվա են մեկնելու Արա Բաբլոյանը (Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն), Վարդան Բոստանջյանը («Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն), Վահան Հովհաննիսյանը (Հայ հեղափոխական դաշնակցություն), Հերմինե Նաղդալյանը (ՀՀԿ) եւ Վարդան Խաչատրյանը (որ նախկինում ներկայացնում էր «ժառանգություն» կուսակցությունը):
Նշենք, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը ներկայացնելու են պատգամավորներ Ռաբիյաթ Ասլանովան, Սաբիր Հաջիեւը, Գյուլլար Ահմեդովան, Ալի Հուսեյնովն ու Ռովշան Ռզաեւը:

8 октября председатель Госдумы России Борис Грызлов обратился с письмом к председателю парламента Армении Овику Абрамяну с предложением провести в Москве круглый стол с участием депутатов России, Армении и Азербайджана. Как сообщил корреспонденту Новости Ариении — NEWS.am пресс-секретарь спикера армянского парламента Наири Петросян, круглый стол на тему «Актуальные проблемы межпарламентского сотрудничества в новых геополитических условиях» пройдет в Государственной Думе РФ 22 октября.
По словам Петросяна, армянская сторона высоко оценила посредническую деятельность российских парламентариев и поблагодарила за инициативу ответным письмом председателя парламента Армении. В составе армянской делегации в Москву направятся Ара Баблоян (Республиканская партия Армении), Вардан Бостанджян (партия «Процветающая Армения», Ваан Ованнисян (Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн»), Эрмине Нагдалян (РПА) и Вардан Хачатрян (ранее представляющий партию «Наследие»).
Отметим, что азербайджанскую сторону будут представлять депутаты Рабият Асланова, Сабир Гаджиев, Гюлляр Ахмедова, Али Гусейнов и Ровшан Рзаев.