Չինաստանի իշխանություններն ազատել են թրաֆիքինգի զոհ դարձած 89 երեխաներին եւ կալանավորել թրաֆիքինգով զբաղվող երկու խմբավորումների 369 կասկածյալներին, հաղորդում է Associated Press-ը` վկայակոչելով Չինաստանի հասարակական անվտանգության նախարարության կայքը:
Երեխաներից ամենակրտսերը 10 օրական է, ամենամեծը` 4 տարեկան: Գործակալության տվյալներով, երեխաների անօրինական առեւտուրը պահանջարկ է վայելում նրանց մոտ, ովքեր չեն կարողանում երեխա ունենալ, ինչպես նաեւ նրանց մոտ, ովքեր երեխաներին օգտագործում են որպես ստրուկներ:
Բացահայտված խմբավորումներից մեկը թրաֆիքինգով է զբաղվել Չինաստանի 14 նահանգներում: Երկրորդ խումբը երեխաների վաճառքով է զբաղվել Վիետնամում:
Հանցավոր խմբավորումների բացահայտմանը մասնակցել է 2600 ոստիկան: Երեխաներին ազատելուց հետո նրանց տեղավորել են մանկատներում, մինչեւ ծնողների ի հայտ գալը:
Դեռեւս անհայտ է, թե ազատված երեխաներից քանիսին են գողացել, եւ քանիսին ծնողներն են վաճառել: Բանն այն է, որ Չինաստանում սահմանափակումներ կան երեխաներ ունենալու հարցում եւ քանի որ ծնողները անպայման ցանկանում են տղա երեխա ունենալ, աղջիկներին վաճառում են, որպեսզի հնարավորություն ստանան եւս մեկ երեխա ունենալ:

Власти Китая освободили 89 детей, ставшими жертвами траффикинга, и арестовали 369 подозреваемых, после раскрытия сети двух группировок, занимающихся траффикингом, сообщает Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на веб страничку Министерства общественной безопасности Китая.
Самому младшему из детей, ставшими жертвами траффикинга, 10 дней от рождения, самому старшему ребенку 4 года. По сообщению агентства, незаконная торговля детьми пользуется спросом у тех, кто хочет завести себе ребенка, а также у тех, кто использует детей в качестве рабов.
Одна из раскрытых группировок занималась траффикингом в 14 провинциях Китая. Вторая группировка занималась продажей детей во Вьетнаме. В операции по раскрытию группировок принимало участие 2600 офицеров Китайских сил правопорядка. Спасенные дети отправлены в детские дома до нахождения их родителей. По сообщению агентства, все еще неизвестно, сколько из спасенных детей были украдены, а скольких продали сами родители.
Традиционное предпочтение, отдаваемое мальчикам в Китае, зачастую приводит к тому, что в условиях введенных ограничений на количество детей до одного в городах и до двух в сельской местности, некоторые семьи продают детей женского пола, чтобы попытаться завести мальчиков, отмечает агентство.