Սալվադորի նախագահը սպառնացել է, որ բանտարկված ավազակախմբերի անդամներին կզրկի սննդից։ Ելույթ ունենալով նոր ոստիկանների եւ զինվորների ավարտական արարողության ժամանակ՝ նախագահ Նաիբ Բուկելեն ասել է, որ եթե խմբավորումները «հանցագործությունների ալիք սանձազերծեն, մենք կդադարեցնենք սննդի հասանելիությունը բանտերում», հաղորդում է AP-ն։
«Լուրեր են պտտվում, որ նրանք (ավազակախմբերը) ուզում են սկսել վրեժխնդիր լինել պատահական, ազնիվ մարդկանցից»,- ասել է Բուկելեն: «Եթե դա անեն, բանտերում ոչ մի ճաշ չի լինի։ Երդվում եմ Աստծով, որ նրանք մի հատիկ բրինձ չեն ուտի, եւ տեսնենք, թե որքան կդիմանան»:
Ավելի վաղ Բուկելեն հրամայել էր Էլ Սալվադորի բանտերում պահվող հանցախմբի անդամների սնունդը դարձնել օրական երկու անգամ, առգրավել էր բանտարկյալների ներքնակները եւ հրապարակել միջանցքներով ու աստիճաններով բանտարկյալների իջնել-բարձրանալու տեսագրությունը:
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների ներկայացուցիչ Լիզ Թրոսելն ասել է, որ իրեն խորապես մտահոգում են մի շարք միջոցառումներ, որոնք վերջերս ընդունվել են Սալվադորում՝ ի պատասխան խմբակային սպանությունների աճի: Թրոսելն ասել է, որ «5747 մարդ կալանավորվել է առանց ձերբակալման դատավճռի, եւ նրանցից ոմանք, ըստ տեղեկությունների, ենթարկվել են դաժան, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի»:
Բուկելեն անտեսել է քննադատությունը։ «Ինձ չի հետաքրքրում, թե ինչ են ասում միջազգային կազմակերպությունները։ Թող գան այստեղ եւ պաշտպանեն մեր ժողովրդին»,- ասել է նախագահը։ «Նրանք կարող են տանել բանդայի անդամներին, եթե ուզում են, մենք բոլորին կտանք»։
Էլ Սալվադորի կոնգրեսը նաեւ խստացրել է պատժամիջոցները հանցախմբի անդամների կողմից կատարված հանցագործությունների համար: Երկրում տխրահռչակ փողոցային ավազակախմբերը վերահսկում են մայրաքաղաքի շատ տարածքներ:

Президент Сальвадора пригрозил, что лишит еды заключенных членов банд. Выступая на церемонии выпуска новых полицейских и солдат, президент Наиб Букеле сказал, что если банды «развяжут волну преступлений, мы перекроем доступ к еде в тюрьмах», передает AP.
«Ходят слухи, что они (банды) хотят начать мстить случайным, честным людям», — сказал Букеле. «Если они это сделают, в тюрьмах не будет ни одного обеда. Клянусь Богом, они не съедят ни зернышка риса, и посмотрим, как долго они продержатся».
Ранее Букеле приказал сократить количество еды для членов банды, содержащихся в тюрьмах Сальвадора, до двух раз в день, конфисковал матрасы заключенных и опубликовал видео, на котором заключенных маршируют по коридорам и вниз по лестнице.
После волны убийств в конце марта Букеле объявил чрезвычайное положение, которое приостановило действие некоторых конституционных прав и привело к арестам около 6000 членов уличных банд.
Представитель Организации Объединенных Наций по правам человека Лиз Тросселл заявила, что глубоко обеспокоена серией мер, недавно введенных в Сальвадоре в ответ на рост числа бандитских убийств. Тросселл сказала, что «5747 человек были задержаны без ордера на арест, и, как сообщается, некоторые из них подверглись жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению».
Букеле отмахнулся от критики. «Меня не волнует, что говорят международные организации. Пусть приходят сюда и защищают наш народ, — сказал президент. — Они могут забрать членов банды, если хотят, мы им всех отдадим».
Конгресс Сальвадора также ужесточил приговоры за преступления, совершенные членами банд. Печально известные в стране уличные банды эффективно контролируют многие районы столицы.