ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն արգելափակող պատժամիջոցներ է սահմանել «Ուկրաինայում պատերազմի հետ կապ ուեցող ռուսական երկու պետական ​​ընկերության նկատմամբ»։
Պատժամիջոցները տարածվում են նաեւ այդ ընկերություններից մեկի դուստր ձեռնարկությունների եւ խորհրդի անդամների վրա:
Գործողություններն ուղղված են Ռուսաստանի խոշորագույն նավաշինական ընկերությանը՝Միացյալ նավաշինական կորպորացիա (ՄՆԿ), ՄՆԿ-ի 28 դուստր ձեռնարկություններին եւ ՄՆԿ-ի տնօրենների խորհրդի ութ անդամներին, ինչպես նաեւ ադամանդի արդյունահանող ռուսական «ԱԼՐՈՍԱ» ընկերությանը:
«ՄՆԿ-ն Ռուսաստանի խոշորագույն պետական ​​ձեռնարկություններից մեկն է, այն  ռազմանավեր է նախագծել եւ կառուցել, որոնք գնդակոծում էին Ուկրաինայի քաղաքները», - ասվում է Բլինքենի հայտարարության մեջ:
«ԱԼՐՈՍԱ»-ն Ռուսաստանի կառավարության կողմից վերահսկվող ադամանդի արդյունահանման ընկերություն է, որի եկամուտներն օգնում են ֆինանսավորել պատերազմը, նշվում է հայտարարության մեջ:

Соединенные Штаты ввели блокирующие санкции в отношении двух российских государственных компаний, которые, «причастны к войне в Украине», говорится в заявлении госсекретаря Энтони Блинкена.
Санкции также распространяются на дочерние компании и членов правления одной из этих компаний.
Действия нацелены на крупнейшую российскую судостроительную компанию Объединенную судостроительную корпорацию (ОСК), 28 дочерних компаний ОСК и восемь членов совета директоров ОСК, а также на российскую алмазодобывающую компанию АЛРОСА.
«ОСК — одно из крупнейших государственных предприятий России, оно разработало и построило боевые корабли, которые обстреливали города Украины», — говорится в заявлении Блинкена.
«Алроса — алмазодобывающая компания, контролируемая российским правительством, доходы от которой помогают финансировать войну».