Չինաստանը կարծում է, որ եվրոպական անվտանգության հավասարակշռության կորուստն էուկրաինական ճգնաժամի հիմնական պատճառը, հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական ​​խորհրդական Էմանուել Բոնի հետ զրույցում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ուկրաինական հարցի հիմնական պատճառը, ի վերջո, կայանում է նրանում, որ եվրոպական անվտանգությունը կորցրել է հավասարակշռությունը։ Անհրաժեշտ է կրկին հավասարակշռված, արդյունավետ եւ կայուն եվրոպական անվտանգության համակարգ կառուցել՝ անքակտելի անվտանգության սկզբունքով, միայն այդպես մենք իսկապես կարող ենք երկարաժամկետ կայունության եւ երկարաժամկետ կարգուկանոնի հասնել Եվրոպայում»,- ասել է Վան Ին։
Նա ընդգծել է, որ չինական կողմը շուտափույթ հրադադարի եւ խաղաղության վերականգնման  հույս ունի, եւ յուրովի ջանքեր է գործադրում դրա համար։

Китай считает, что утрата баланса в европейской безопасности стала первопричиной украинского кризиса, заявил министр иностранных дел КНР Ван И в разговоре с дипломатическим советником президента Франции Эммануэлем Бонном, передает РИА Новости.
«Первопричина украинского вопроса в конечном счете кроется в том, что европейская безопасность утратила равновесие. Необходимо заново выстроить сбалансированную, эффективную и устойчивую систему европейской безопасности в соответствии с принципом неделимой безопасности, только таким образом можно действительно добиться долгосрочной стабильности и долговременного порядка в Европе», - заявил Ван И.
Ван И подчеркнул, что китайская сторона надеется на скорейшее прекращение огня и восстановление мира, и по-своему прикладывает для того усилия.