Կրամատորսկի երկաթուղային կայարանին հարվածը հասցվել է ուկրաինացի զինվորականների կողմից քաղաքից 45 կմ հարավ-արեւմուտք գտնվող Դոբրոպոլիե բնակավայրի տարածքից, ուրբաթ լրագրողներին հայտնել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից։
«Թարմացված տվյալների համաձայն՝ Կրամատորսկի երկաթուղային կայարանին հարվածը հասցվել է ուկրաինական զինված ուժերի հրթիռային ստորաբաժանման կողմից քաղաքից 45 կիլոմետր հարավ-արեւմուտք գտնվող Դոբրոպոլիե բնակավայրի տարածքից»,- հայտնել են գերատեսչությունում:
«Տոչկա-Ու» մարտավարական հրթիռները, որոնց բեկորները հայտնաբերվել են Կրամատորսկի երկաթուղային կայարանի մոտ, կիրառվում են միայն Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից։
«Կրամատորսկի երկաթուղային կայարանի վրա ենթադրյալ հրթիռային հարձակման համար Ռուսաստանին մեղադրելու նպատակով Կիեւի ռեժիմը սոցցանցերում տարածել է 2022 թվականի փետրվարին ռուս-բելառուսական «Դաշնակցային վճռականություն-2022» զորավարժություններին մասնակցած «Տոչկա-Ու» կայանների լուսանկարները։ «Ուշադրություն ենք հրավիրում, որ Կիեւի կողմից հրապարակված «Դաշնակցային վճռականություն-2022» զորավարժությունների բոլոր լուսանկարները պատկերված չեն ռուսական հրթիռային համակարգերը»,- ընդգծել են պաշտպանության նախարարությունում։
«Կրամատորսկի երկաթուղային կայարանում Կիեւի ռեժիմի հարվածի նպատակը քաղաքից բնակիչների զանգվածային արտագաղթի խափանումն էր, որպեսզի նրանց որպես կենդանի վահան օգտագործեն՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի դիրքերի պաշտպանության համար, ինչպես Ուկրաինայի շատ այլ բնակավայրերում»։

Удар по железнодорожному вокзалу в Краматорске был нанесен украинскими военными из района населенного пункта Доброполье в 45 км юго-западнее города, заявили в пятницу журналистам в Минобороны РФ.
«По уточненным данным, удар по железнодорожному вокзалу Краматорска нанесен ракетным дивизионом украинских вооруженных сил из района населенного пункта Доброполье в 45 километрах юго-западнее города» - сказали в ведомстве.
Тактические ракеты "Точка-У", обломки которой обнаружены в районе железнодорожного вокзала Краматорска, применяются только украинскими вооруженными силами.
Для «обвинения России в якобы ракетном ударе по железнодорожному вокзалу Краматорска, киевским режимом осуществлен вброс в соцсети фотографий пусковых установок "Точка-У", принимавших в феврале 2022 года участие в российско-белорусском учении "Союзная решимость - 2022"». «Обращаем внимание, что на всех опубликованных Киевом фотографиях с учений "Союзная решимость - 2022" изображены не российские ракетные комплексы», - подчеркнули в Минобороны. «Целью удара киевского режима по вокзалу в Краматорске был срыв массового выезда жителей из города, чтобы использовать их в качестве живого щита для обороны позиций ВСУ, как и во многих других населенных пунктах Украины».