Լեհաստանի նախկին նախագահ Լեխ Կաչինսկիու զինակիցները քննադատել են Սմոլենսկի մոտ տեղի ունեցած  նախագահական Տու- 154 օդանավի աղետի պատճառների վերաբերյալ հուլիսի 29-ին հրապարակված կառավարական զեկույցը:
Ինչպես հաղորդում է ВВС-ին, «Իրավունք եւ արդարություն» կուսակցության պատգամավոր Անտոնի Մաչերեվիչը, ով ղեկավարում է աղետի պատճառների  անկախ հետաքննությունն իրականացնող խորհրդարանականների եւ փորձագետների խումբը,  պետական հանձնաժողովի զեկույցի եզրահանգումները կեղծ է համարել: Իր հերթին զոհված նախագահի եղբայր Յարոսլավ Կաչինսկին հայտարարել է. «Վարչապետ Տուսկի քաջությունը չբավարարեց` ընդունելու  իր անձնական պատասխանատվությունը, նա փորձում է այն գցել իր զինակիցների վրա»:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 29-ին հրապարակվել է Սմոլենսկի մոտ տեղի ունեցած  նախագահական Տու- 154 օդանավի աղետի պատճառների վերաբերյալ կառավարական զեկույցը: Համաձայն փաստաթղթի` աղետի համար պատասխանատու են լեհ օդաչուները, վատ եղանակը, ինչպես նաեւ ռուսաստանցի դիսպետչերների ուշացած հրահանգները:
Հիշեցնենք, որ Լեհաստանի նախագահ Լեխ Կաչինսկու ինքնաթիռն աղետի էր ենթարկվել  2010թ. ապրիլի 10-ին: Զոհվել էր 96 մարդ, այդ թվում` նախագահը, նրա տիկինը, նախարարներ:

Сподвижники экс-президента Польши Леха Качиньского раскритиковали выводы обнародованного 29 июля польского доклада о причинах авиакатастрофы президентского Ту-154 под российским Смоленском. Как сообщает ВВС, депутат Сейма от партии «Право и справедливость» Антоний Мачеревич, возглавляющий группу парламентариев и экспертов, проводящих назависимое расследование причин крушения президентского самолета назвал выводы доклада государственной комиссии ложными. В свою очередь, брат погибшего президента Ярослав Качиньский заявил: «Премьер-министру Туску не хватило смелости, чтобы признать свою личную ответственность за катастрофу - он пытается перекинуть ее на своих соратников».
Напомним, что 29 июля был опубликован правительственный доклад о причинах авиакатастрофы президентского Ту-154 под российским Смоленском. Согласно ему, за катастрофу ответственны мало польские пилоты, плохая погода, а также запоздалые команды российских диспетчеров.
Самолет польского президента Леха Качиньского разбился под Смоленском утром 10 апреля 2010 года. Погибли все 96 человек, находившиеся на борту, — 88 пассажиров, в том числе президент Лех Качиньский, его супруга, министры, восемь членов экипажа.