Չի բացառվում, որ Վրաստանի նախագահն անզգուշաբար է արտահայտվել` ասելով, որ Վրաստանի կամ Ադրբեջանի ցանկացած ընդդիմախոս ընդհանուր թշնամի է: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Խաղաղության եւ ժողովրդավարության կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն Գիա Նոդիան: Նրա խոսքով, վրացական իշխանությունների քաղաքականությունն, ընդհանուր առմամբ, միտված է պահպանելու հավասարակշռությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում:
«Դա, հավանաբար, այնքան էլ մտածված հայտարարություն չէր, բայց քաղաքական կուրսը միտված է երկու հարեւանների հետ լավ հարաբերությունների պահպանմանը»,- համոզմունք է հայտնել փորձագետը:
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք նման «անզգույշ» արտահայտություններն ապագայում ազդեն Երեւանի եւ Թբիլիսիի դիվանագիտական հարաբերությունների վրա, Նոդիան ասել է, որ չի կարող երաշխավորել ապագայի համար, բայց այսօր նման բան լինել չի կարող:
Նշենք, որ «The Business Year» - «The Business Year - Azerbaijan 2011» ամսագրում Ադրբեջանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ գրած իր մեկնաբանության մեջ Միխայիլ Սահակաշվիլին բառացիորեն գրել էր. «Վրաստանն ու Ադրբեջանը պետք է  պաշտպանեն միմյանց` հաշվի առնելով մեր աշխարհագրական դիրքն ու ընդհանուր պատմությունը: Մենք ընդհանուր հայացքներ եւ շատ ամուր կապեր  ունենք: Մեր երկու պետությունները  լուրջ խնդիրներ ունեն չլուծված հակամարտությունենրի հետ կապված, եւ Ադրբեջանի ու Վրաստանի ցանկացած ընդդիմախոս մեր երկու պետությունների թշնամին է: Մեր ուժը մեր միասնության մեջ է, եւ դա պարզապես խոսք չէ, այլ իրականություն»:

TBILISI. – It is possible that the President of Georgia spoke recklessly when he announced that any opponent to Georgia or Azerbaijan is considered to be a common opponent, president of Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development Ghia Nodia told Armenian News-NEWS.am.
According to the expert, policy of Georgian authorities is directed to keeping the balance both with Armenia and Azerbaijan.
“It was likely a reckless statement. But the policy is directed to good relations with both states if we take a slight glimpse of the facts,” believes the expert.
In response to the question whether the diplomatic relations between Yerevan and Tbilisi may be affected by such ‘careless’ statements, the expert stated that currently nothing can impact on the relations. However, he can guarantee nothing for future.
Georgian President Mikheil Saakasvhili stated earlier that Georgia and Azerbaijan should stand for each other “paying attention to our geographical position and common history.”
“We share common interests and have strong ties. Both states [Georgia and Azerbaijan] have serious problems regarding unsolved conflicts. Any opponent for Azerbaijan and Georgia is considered to be a common opponent for both states. Our power is in unity and these are not just words but reality,” stated Saakasvhili.
This statement was published in “The Business Year - Azerbaijan 2011” journal devoted to the 20th anniversary of independence of Azerbaijan.