Թուրքական դատարանն ուրբաթ արդարացրել է ամերիկյան Bloomberg լրատվական գործակալության երկու լրագրողի, ովքեր մեղադրվում էին 2018 թվականին Թուրքիայի արժութային ճգնաժամի մասին իրենց հոդվածով Թուրքիայի տնտեսական կայունության խաթարման փորձի մեջ, հայտնում է AP-ն։
Ստամբուլցի լրագրողներ Քերիմ Քարակայային եւ Ֆերքան Յալինկիլիչին մինչեւ հինգ տարվա ազատազրկում էր սպառնում 2018 թվականի օգոստոսին գրված հոդվածի համար։
Մոտ 30 այլ մեղադրյալ, այդ թվում՝ հայտնի տնտեսագետ Մուստաֆա Սոնմեզը եւ լրագրող Սեդեֆ Քաբասը, ովքեր դատարանի առջեւ էին կանգնել սոցցանցերում Թուրքիայի տնտեսության եւ բանկերի վերաբերյալ իրենց մեկնաբանությունների համար, նույնպես արդարացվել են:
Բոլոր ամբաստանյալները, ում մեղադրանք էր առաջադրվել թուրքական բանկային վերահսկողության բողոքի շրջանակներում, հերքել են մեղադրանքները:
Նրանց գործը քննվում էր լրագրողների եւ ԶԼՄ-ների դեմ կառավարական բռնաճնշումների շրջանակներում: Թուրքիայի լրագրողների միության տվյալներով՝ ներկայումս բանտում կա 26 լրագրող եւ ԶԼՄ-ների այլ աշխատակիցներ։
Թուրքական արժույթը 2018 թվականի ամռանն ամերիկացի պաստորի ձերբակալությունից հետո ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին ռեկորդային ցածր մակարդակի էր հասել:
Թուրքիայի տնտեսությունն այժմ հերթական ճգնաժամի մեջ է. գնաճը 61 տոկոս է կազմում, իսկ լիրան դոլարի նկատմամբ 2021 թվականին արժեզրկվել է 44 տոկոսով։

Турецкий суд в пятницу оправдал двух репортеров американского информационного агентства Bloomberg, обвиненных в попытке подорвать экономическую стабильность Турции статьей о валютном кризисе в Турции в 2018 году, сообщает AP.
Стамбульским репортерам Кериму Каракайя и Феркану Ялинкиличу грозило до пяти лет лишения свободы за статью, написанную ими в августе 2018 года.
Около 30 других обвиняемых, в том числе известный экономист Мустафа Сонмез и журналист Седеф Кабас, которые также находились под судом в связи с их комментариями в социальных сетях об экономике и банках Турции, также были оправданы.
Все обвиняемые, которым были предъявлены обвинения по жалобе банковского надзора Турции, отрицали обвинения.
Их дело рассматривалось в рамках правительственных репрессий против журналистов и СМИ, критикующих правительство. По данным Союза журналистов Турции, в настоящее время в тюрьмах находятся 26 журналистов и других работников СМИ.
Турецкая валюта достигла рекордных минимумов летом 2018 года на фоне ухудшения отношений с США после ареста американского пастора.
В настоящее время экономика Турции переживает очередной кризис, инфляция составляет 61%, а лира упала в цене на 44% по отношению к доллару в 2021 году.