Եվրամիությունը պետք է խուսափի հանածո վառելիքից բազմամյա կախվածությունից, քանի որ ձգտում է ռուսական նավթն ու գազը փոխարինել այլ երկրներից մատակարարումներով, ասվում է ԵՄ 11 նախկին քաղաքական առաջնորդների նամակում՝ ուղղված դաշինքի ներկայիս ղեկավարությանը, հայտնում է Reuters-ը։
Եվրահանձնաժողովը մայիսին կհրապարակի ռուսական էներգակիրներից Եվրոպայի կախվածությունը դադարեցնելու ծրագրերը, որոնք, ինչպես ակնկալվում է, կնպաստեն վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը` միաժամանակ խրախուսելով ռուսական գազի հրատապ փոխարինումն այլընտրանքային աղբյուրներով:
«Հանածո վառելիքի ներմուծման ուղղակի դիվերսիֆիկացումը կօգնի ԵՄ-ի էներգիան կախվածության մեջ պահել այլ երկրներից, որոնցից շատերը չեն հարգում ԵՄ արժեքները»,- հայտարարել են նախկին պաշտոնյաները՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին եւ ԵՄ կլիմայի հարցերով ղեկավար Ֆրանս Թիմերմանսին ուղղված նամակում:
Նամակում ասվում է, որ նավթի եւ գազի վրա երկարաժամկետ կենտրոնանալու փոխարեն՝ Բրյուսելին անհրաժեշտ է արտակարգ իրավիճակների ծրագիր՝ հանածո վառելիքի օգտագործումը կտրուկ նվազեցնելու համար՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարելու, ցածր ածխածնային տեխնոլոգիաներին անցնելու եւ աշխատողներին նոր կանաչ մասնագիտություններ սովորեցնելու համար։
Հանձնաժողովը պետք է նաեւ ավելի հավակնոտ թիրախներին աջակցելու վերլուծություն ներկայացնի՝ վերականգնվող էներգիայի օգտագործումը ընդլայնելու, շենքերը վերանորոգելու եւ աղտոտող մեքենաները աստիճանաբար հեռացնելու համար: Հանձնաժողովը հայտարարել է, որ վերանայում է վերականգնվող էներգիայի ավելի բարձր թիրախները:
Ռուսաստանը մատակարարում է ԵՄ գազի 40 տոկոսը եւ նավթի 26 տոկոսը, որոնք ապահովում են տների ջեռուցումը, տրանսպորտը եւ արդյունաբերությունը ողջ Եվրոպայում։
Այս վառելիքի փոխարինման հրատապ անհրաժեշտությունը սրվել է այն բանից հետո, երբ Մոսկվան անցած շաբաթ դադարեցրել է գազի մատակարարումը Լեհաստանին եւ Բուլղարիային՝ մտավախություն առաջացնելով, որ մյուս երկրները կարող են լինել հաջորդը:
Նախկին պաշտոնյաները հայտարարել են, որ գազի մատակարարման նոր պայմանագրերը պետք է ունենան ժամանակային սահմանափակումներ՝ տասնամյակներով արտանետումները չֆիքսելու համար:
Նամակը ստորագրողների թվում են կլիմայի հարցերով ԵՄ նախկին հանձնակատար Քոնի Հեդեգարդը, ԵՄ նախկին հանձնակատար եւ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Պասկալ Լամին եւ Իտալիայի նախկին վարչապետ Ռոմանո Պրոդին, որը 2000-ականների սկզբին Եվրահանձնաժողովի նախագահն էր։

Европейскому союзу следует избегать многолетней зависимости от ископаемого топлива, поскольку он стремится заменить российскую нефть и газ поставками из других стран, говорится в письме 11 бывших политических руководителей ЕС нынешнему руководству блока, передает Reuters.
Европейская комиссия в мае обнародует планы по прекращению зависимости Европы от российских энергоносителей, которые, как ожидается, будут способствовать более быстрому развитию возобновляемых источников энергии, одновременно поощряя срочную замену российского газа альтернативными источниками.
«Простая диверсификация импорта ископаемого топлива будет способствовать сохранению энергетической зависимости ЕС от других стран, многие из которых не уважают ценности ЕС», — заявили бывшие чиновники в письме президенту Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен и руководителю ЕС по климатической политике Франсу Тиммермансу.
В письме говорится, что вместо того, чтобы зацикливаться на нефти и газе в долгосрочной перспективе, Брюсселю нужен план действий в чрезвычайных ситуациях, чтобы резко сократить использование ископаемого топлива в соответствии с целями по борьбе с изменением климата, переходу на низкоуглеродные технологии и обучению  рабочих новым зеленым профессиям.
Комиссия также должна предоставить анализ для поддержки более амбициозных целей по расширению использования возобновляемых источников энергии, ремонту зданий и поэтапному отказу от загрязняющих окружающую среду автомобилей, о которых страны ЕС в настоящее время ведут переговоры, говорится в сообщении. Комиссия заявила, что анализирует более высокие цели по возобновляемым источникам энергии.
Россия поставляет 40% газа ЕС и 26% нефти,  которые обеспечивают отопление домов, транспорт и промышленность по всей Европе.
Настоятельная необходимость заменить эти виды топлива обострилась после того, как на прошлой неделе Москва прекратила поставки газа в Польшу и Болгарию, что вызвало опасения, что следующими могут стать другие страны.
Бывшие чиновники заявили, что новые контракты на поставку газа должны иметь временные ограничения, чтобы избежать фиксации выбросов за десятилетия, и Комиссия должна отозвать свое предложение о включении энергии, работающей на газовом топливе, в систему «таксономии» ЕС для маркировки устойчивых инвестиций.
Среди подписавших письмо бывший комиссар ЕС по климату Конни Хедегаард, бывший комиссар ЕС и генеральный директор Всемирной торговой организации Паскаль Лами и бывший премьер-министр Италии Романо Проди, который был президентом Европейской комиссии в начале 2000-х годов.