Բրազիլիայի նախկին նախագահ Լուլա Ինասիու դա Սիլվան TIME ամսագրին ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին եւ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը կիսում են Ուկրաինայում պատերազմի մեղքը։
«Եվ հիմա ես նստած դիտում եմ, թե ինչպես է Ուկրաինայի նախագահը խոսում հեռուստատեսությամբ, նրան ծափահարում են բոլոր [եվրոպացի] խորհրդարանականները»,- ասել է Դա Սիլվան։ «Այս տղան նույնքան պատասխանատու է պատերազմի համար, որքան Պուտինը։ Որովհետեւ պատերազմի համար մի մարդ չի մեղավոր»։
Նախագահի թեկնածու առաջադրվելու կապակցությամբ TIME-ին տված հարցազրույցում դա Սիլվան ասել է, որ Պուտինը չպետք է ներխուժեր Ուկրաինա, բայց մեղքը նաեւ ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրամիության վրա է։ «Ո՞րն էր Ուկրաինա ներխուժման պատճառը։ ՆԱՏՕ՞-ն։ Այդ դեպքում ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան պետք է ասեին. «Ուկրաինան չի անդամակցի ՆԱՏՕ-ին»։ Դրանով խնդիրը կլուծվեր»,- ասել է նա։ «Մեկ այլ հարց էր Ուկրաինայի անդամակցությունը ԵՄ-ին։ Եվրոպացիները կարող էին ասել. «Ոչ, հիմա ժամանակը չէ, որ Ուկրաինան միանա ԵՄ-ին, եկեք սպասենք»։ Նրանց պետք չէր խրախուսել առճակատումը»:
Դա Սիլվան Զելենսկու պահվածքը «մի փոքր տարօրինակ» է անվանել՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի նախագահի հաճախակի ելույթները հեռուստատեսությամբ։ «Նա կարծես ներկայացման մաս է»,- ասել է նա: «Նա գտնվում է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում, Գերմանիայի խորհրդարանում, Ֆրանսիայի խորհրդարանում, Իտալիայի խորհրդարանում, կարծես քաղաքական քարոզարշավ է իրականացնում: Նա պետք է նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ»։

Бывший президент Бразилии Лула Инасиу да Силва заявил журналу TIME, что президент Украины Владимир Зеленский и российский лидер а Владимир Путин разделяют вину за войну в Украине.
«И теперь я сижу и смотрю, как президент Украины выступает по телевидению, ему аплодируют стоя все [европейские] парламентарии», — сказал Да Силва. «Этот парень так же ответственен за войну, как и Путин. Потому что в войне виноват не один человек».
Выступая в интервью TIME по случаю выдвижения своей кандидатуры на третий президентский, да Силва сказал, что Путину не следовало вторгаться в Украину, но вина также лежит на Соединенных Штатах, НАТО и Европейском союзе. «Что послужило причиной вторжения в Украину? НАТО? Тогда США и Европа должны были сказать: «Украина не вступит в НАТО». Это решило бы проблему», - сказал он. «Другим вопросом было вступление Украины в ЕС. Европейцы могли бы сказать: «Нет, сейчас не время для вступления Украины в ЕС, подождем». Им не нужно было поощрять конфронтацию».
Да Силва назвал поведение Зеленского «немного странным», сославшись на частые появления украинского президента на телевидении. «Кажется, что он является частью спектакля», — сказал он. «Он находится в парламенте Великобритании, парламенте Германии, парламенте Франции, парламенте Италии, как будто ведет политическую кампанию. Он должен сидеть за столом переговоров».