Պանամայի կառավարությունը եւ էներգետիկ ընկերությունները, այդ թվում՝ SGP BioEnergy-ն, նախատեսում են մեծ, առաջադեմ բիովերամշակման գործարան կառուցել՝ ցածր ածխածնային ավիացիոն վառելիքի մատակարարումների ավելացման համար, փոխանցում է Reuters-ը:
Այդ քայլը կապված է նրա հետ, որ ավիացիոն արդյունաբերությունը նպատակ ունի մինչեւ 2050 թ. ածխածնի զրոյական նպատակի հասնել, իսկ ամբողջ աշխարհի կառավարություններն ընկերություններից ավելի շատ ներդրումներ են պահանջում մաքուր էներգիայի ոլորտում:
Պանամայի բիովերամշակման գործարանն օրական 180 հազար բարել (տարեկան 2.6 միլիարդ գալոն) կենսավառելիք կարտադրի, այդ թվում՝ կայուն ավիացիոն վառելիք (SAF) եւ վերականգնվող ծովային դիզելային վառելիք:
SAF-ն ավելի քիչ արտանետումներ է արտադրում, քան ավանդական նավթի վրա հիմնված ռեակտիվ վառելիքը հումքի օգտագործման հաշվին, այդ թվում՝ սոյայի յուղը, մշակված պատրաստման յուղը, սակայն դրա արտադրությունն ավելի թանկ է:
Պանամայի նախագիծն արդեն հումքի գնման պայմանագիր է կնքել, հայտնել է SGP BioEnergy-ի գործադիր տնօրեն Ռենդի Լետանգը:

Правительство Панамы и энергетические компании, в том числе SGP BioEnergy, планируют построить крупный передовой биоперерабатывающий завод для увеличения поставок авиационного топлива с низким содержанием углерода, передает Reuters.
Этот шаг связан с тем, что авиационная отрасль стремится достичь цели по нулевому чистому выбросу углерода к 2050 году, а правительства во всем мире требуют от компаний увеличения инвестиций в экологически чистую энергию.
Биоперерабатывающий завод в Панаме будет производить 180 000 баррелей в день (2,6 миллиарда галлонов в год) биотоплива, включая устойчивое авиационное топливо (SAF) и возобновляемое морское дизельное топливо.
SAF производит меньше выбросов, чем традиционное реактивное топливо на нефтяной основе, за счет использования сырья, включая соевое масло, отработанный кулинарный жир и жир, но его производство обходится дороже.
Панамский проект уже заключил контракт на закупку сырья, сказал Рэнди Летанг, исполнительный директор SGP BioEnergy.