Թուրքիայի իշխանությունները կարող են վերանայել դիրքորոշումը ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցության հարցում, եթե նրանք կատարեն իրենց ներկայացվող հինգ հիմնական պայմանները։ Այս մասին հինգշաբթի տեղեկացրել է Türkiye թերթը՝ նշելով, որ երկուշաբթի Անկարա այցելել նախատեսող շվեդ եւ ֆինլանդացի դիվանագետների համար պատրաստվել է «սկանդինավյան թղթապանակ», որում ներկայացված են Թուրքիայի դիրքորոշումն ու պահանջները։
Դիվանագետներին, ըստ երեւույթին, կընդունի Թուրքիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Սեդաթ Օնալը, նա էլ կհայտնի Անկարայի պահանջների մասին, տեղեկացրել է թերթը։ Մասնավորապես, թուրքական իշխանությունները պնդում են, որպեսզի արտահանձնվեն «ահաբեկչական» Քրդական աշխատտավորական կուսակցության եւ ՖԵՏՕ կազմակերպության անդամները; ահաբեկչական ճանաչվեն այսպես կոչված Ազգային ինքնապաշտպանության սիրիական ուժերը (ԱԻՈւ). Անկարայում կարծում են, որ վերջինները կապված են ՔԱԿ-ի հետ; դադարեցվի աջակցությունը «ֆեթհուլայականների կազմակերպությանը» (ՖԵՏՕ), որին թուրքական իշխանությունները մեղադրում են 2016թ. հեղաշրջմանը մասնակցության մեջ; փակվեն այն կառույցների հետ կապ ունեցող բոլոր կազմակերպությունները, որոնք Թուրքիայում նույնացվում են ահաբեկիչների հետ; տրամադրվեն համապատասխան երաշխիքներ։
«Նրանք [դիվանագետները] ստիպված կլինեն ուշադրության առնել մեր պահանջները։ Հնարավոր է, որ նրանք ստիպված լինեն մի քանի անգամ այցելել Թուրքիա»,- տեղեկացրել է Türkiye-ն՝ հղում կատարելով դիվանագիտական աղբյուրներին։ Նրանց տեղեկություններով՝ Անկարայում զիջումների չեն գնա «սկանդինավյան թղթապանակի» եւ ոչ մի կետում։
Այս պահանջների նման մի ցուցակ մայիսի 18-ին տեղադրվել է Sabah կառավարամետ թերթում։ Հրապարակման մեջ խոսվում էր սկանդինավյան երկրներին ներկայացվող տասը պահանջի մասին, ի հավելումն Türkiye-ի նշածի՝ ներկայացվել են նաեւ Թուրքիայի ազգային անվտանգության դեմ ուղղված գործողություններ ձեռնարկելու անընդունելիությունը; ահաբեկչությանը դիմակայելու հարցերում կանոնավոր շփումների եւ համագործակցության հաստատման անհրաժետությունը; այն անձանց եւ կազմակերպությունների բանկային հաշիվների սառեցումը, որոնք կապված են ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ; իր տարածքում հակաթուրքական ուղղվածություն ունեցող կազմակերպությունների գործունեության արգելումը։

Власти Турции могут пересмотреть позицию в отношении членства в НАТО Швеции и Финляндии в случае выполнения ими пяти основных условий. Об этом в четверг сообщает газета Türkiye, отмечая, что для планирующих прибыть в предстоящий понедельник в Анкару шведских и финских дипломатов подготовили «скандинавское досье», в котором изложены позиция Турции и ее требования.
Дипломатов, как ожидается, примет заместитель министра иностранных дел Турции Седат Онал, он же сообщит о требованиях Анкары, пишет газета. В частности, турецкие власти настаивают на экстрадиции членов «террористических» Курдской рабочей партии и организации ФЕТО; признании в террористическими так называемых Сирийских сил национальной самообороны (СНС), которых в Анкаре считают аффилированными с РПК; прекращении поддержки представителей «организации фетхуллахистов» (ФЕТО), которую турецкие власти обвиняют в причастности к подготовке переворота в 2016 году; закрытии всех организаций, связанных со структурами, которые в Турции ассоциируют с террористами, и предоставлении соответствующих гарантий.
«Они [дипломаты] будут вынуждены принять во внимание наши требования. Возможно, им придется несколько раз посетить Турцию», - сообщает Türkiye со ссылкой на дипломатические источники. По их сведениям, в Анкаре не пойдут на уступки ни по одному из отраженных в «скандинавском досье» пунктов.
Список со схожими требованиями 18 мая разместила близкая к правительственным кругам газета Sabah. В публикации речь шла о 10 требованиях к скандинавским странам, и в дополнение к изложенным в Türkiye речь шла о недопустимости предпринимать действия, направленные против национальной безопасности Турции; необходимости наладить регулярные контакты и сотрудничество в вопросах противодействия терроризму, блокировать банковские счета лиц и организаций, связанных с террористическими организациями; не допускать деятельности на своей территории НПО, имеющих антитурецкую направленность.