Ռոդ Այլենդում գտնվող գյուղական տունը, որը ոգեշնչման աղբյուր է դարձել 2013 թվականին նկարահանված «Անեծք» սարսափ ֆիլմի համար, վաճառվել է բոստոնյան շինարարական ընկերությանը, որը մտադիր է այն վերածել հանրության համար բաց տարածքի, գրում է AP-ը:
18-րդ դարին պատկանող տունը վաճառվել է 1.525 մլն դոլարով, որը գերազանցել էր նախնական սահմանված 1.2 մլն դոլար գինը:
«Այս գնումն անձնական գործ է ինձ համար: Սա անշարժ գույքի զարգացում չէ: Դա կապված է իմ անփնական համոզմունքների հետ»,-  The Boston Globe-ին տված հարցազրույցում հայտնել է գնորդուհի Ժակլին Նունյեսը, որին պատկանում է WonderGroup LLC ընկերությունը:
«Անեծք» ֆիլմն այդ տանը չի նկարահանվել, այլ հիմնված է եղել այն ընտանիքի փորձի վրա, որը բնակվել է այդ տանը 1970-ականներին:

A Rhode Island farmhouse that served as the inspiration for the 2013 horror film "The Conjuring" has been sold to a Boston developer who plans to make it open to the public, the AP reported.
The 18th-century home in Burrillville sold for $1.525 million on Thursday, far higher than the $1.2 million asking price. “This purchase is personal for me,” buyer Jacqueline Nunez, owner of WonderGroup LLC, told The Boston Globe. “It’s not a real estate development. It’s around my own beliefs.”
Nunez and the couple who sold the house, Cory and Jennifer Heinzen, jointly announced the sale on Facebook.
Nunez plans to continue the paranormal business started by the Heinzens. Guests will be able to continue nightly paranormal investigations, day tours will resume and live events will be broadcast. The Heinzens, who bought the house in 2019, will continue to be a part of the project.
The movie was not filmed in the house, but was based on the experiences of a family who lived there in the 1970s.