Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան եւ Ֆրանսիան Իրանին կոչ են արել վերականգնել լիարժեք համագործակցությունն ԱԷՄԳ-ի հետ եւ կիրառել մշտադիտարկման ու ստուգման միջոցներն իր միջուկային ծրագրի հետ կապված։
Ինչպես նշվել է երեք երկրների համատեղ հայտարարությունում, 2022թ. մարտից քննարկվում է կենսունակ համաձայնագիր, «որը Իրանին կվերադարձներ Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) իր պարտավորությունների կատարմանը, իսկ ԱՄՆ-ին՝ գործարքին»։
«Մենք ափսոսանք ենք հայտնում, որ Իրանը չի օգտվել այդ գործարքը կնքելու դիվանագիտական հնարավորությունից։ Մենք համառորեն կոչ ենք անում դա անել այժմ։ Մենք պատրաստ ենք գործարք կնքել»,- ընդգծել են Բեռլինում, Փարիզում եւ Լոնդոնում։
«Մենք կոչ ենք անում Իրանին վերականգնել Լրացուցիչ արձանագրության եւ ԳՀՀԾ-ի հետ կապված մշտադիտարկման ու ստուգման բոլոր միջոցների կիրառումը, դադարեցնել միջուկային սրացումն ու արագ ընդունել քննարկվող գործարքը ԳՀՀԾ-ի վերականգնման վերաբերյալ, քանի դեռ դա հնարավոր է»։
Իր հերթին, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նշել է, որ Թեհրանը  չի կարողացել պատշաճ արձագանքել ԱԷՄԳ-ի մտահոգությանը Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված։ Պետդեպարտմենտի ղեկավարի կարծիքով՝ Իրանի գործողություններն ընդամենը դժվարացնում են ԳՀՀԾ-ի վերականգնումը։ Ընդ որում՝ Բլինքենն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը հավատարիմ է մնում ԳՀՀԾ-ն վերականգնելու խնդրին եւ պատրաստ է «ճնշում գործադրել Թեհրանի վրա, որպեսզի ստիպի նրան ընտրել դիվանագիտության եւ սրացումը թուլացնելու ուղին»։
Հունիսի 8-ին ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհուրդը հավանություն է տվել այն բանաձեւին, որը քննադատում է Թեհրանին իր միջուկային ծրագրի մասին անբավարար տեղեկատվության համար։ Խորհրդի 30 անդամ հավանություն է տվել բանաձեւին, Ռուսաստանը եւ Չինաստանը դեմ են քվեարկել։ Հնդկաստանը, Լիբիան եւ Պակիստանը ձեռնպահ են մնացել, տեղեկացրել է DW-ն։
Դրանից հետո ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին տեղեկացրել է, որ Իրանի իշխանությունները սկսել են գործակալության 27 տեսախցիկների ապամոնտաժումը, որոնք օգտագործվել են իրանական միջուկային օբյեկտների մշտադիտարկման համար։

Германия, Великобритания и Франция  призвали Иран возобновить полноценное сотрудничество с МАГАТЭ и реализовать все меры по мониторингу и проверке в связи с его ядерной программой.
Как отмечается в совместном заявлении трех стран, с марта 2022 года на столе лежит жизнеспособное соглашение, «которое вернуло бы Иран к соблюдению своих обязательств по Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД), а США - к сделке»
«Мы сожалеем, что Иран не воспользовался дипломатической возможностью заключить эту сделку. Мы настоятельно призываем его сделать это сейчас. Мы готовы заключить сделку», - подчеркивают Берлин, Париж и Лондон.
«Мы призываем Иран возобновить применение Дополнительного протокола и всех связанных с СВПД мер мониторинга и проверки, прекратить ядерную эскалацию и срочно принять находящуюся на столе сделку по восстановлению СВПД, пока это еще возможно».
В свою очередь, госсекретарь США Энтони Блинкен  отметил, что Тегеран не смог должным образом отреагировать на озабоченность МАГАТЭ в связи с ядерной программой Ирана. По мнению главы Госдепа, действия Ирана лишь затрудняют восстановление СВПД. При этом Блинкен подчеркнул, что США остаются привержены задаче восстановить СВПД и готовы «оказывать давление на Тегеран, чтобы заставить его выбрать путь дипломатии и деэскалации».
8 июня Совет управляющих МАГАТЭ одобрил резолюцию, критикующую Тегеран в связи с недостаточным раскрытием информации о своей ядерной программе. 30 членов Совета поддержали резолюцию, Россия и Китай проголосовали против нее. Индия, Ливия и Пакистан воздержались, передает DW.
После этого гендиректор МАГАТЭ Рафаэль Гросси сообщил, что иранские власти начинают демонтаж 27 камер агентства, применяемых для мониторинга иранских ядерных объектов.