Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Էրդողանին այն բանի համար, որ Կազանի «Ռուբին» ֆուտբոլային ակումբի թուրք հարձակվող Գոքդենիզ Քարադենիզի գոլի շնորհիվ ռուսաստանյան ակումբը Իսպանիայում պարտության է մատնել «Բարսելոնա»-ին։ Այս մասին գրում է USA Today ամերիկյան թերթը:
Դա տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն ու Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բերլուսկոնին հեռուստակապով զրուցել են Էրդողանի հետ։ Կողմերը քննարկել են «Հարավային հոսք» ստորջրյա գազատարի կառուցումը նախատեսված ժամկետից շուտ ավարտելու եւ այն շահագործման հանձնելու խնդիրը, եւ զրույցի ընթացքում Պուտինը դիմելով Էրդողանին՝ ասելով. «Թուրք ֆուտբոլիստն է խփել հաղթական գոլը, եւ մենք ուզում ենք շնորհակալություն հայտնել ձեզ»:
Հիշեցնենք, որ խոսքը վերաբերում է Չեմպիոնների լիգայի մրցաշարի F խմբում հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած խաղին, որտեղ Ռուսաստանի չեմպիոն` Կազանի «Ռուբին»-ը «Բարսելոնա»-ին հաղթել է 2:1 հաշվով: «Ռուբին»-ի երկրորդ եւ հաղթական գոլի հեղինակը դարձել է Քարադենիզը:

Премьер-министры России, Италии и Турции неожиданно обратились сегодня к футбольной тематике. В частности, итальянский премьер Сильвио Берлускони поздравил своего российского коллегу с победой чепиона России — команды «Рубин» из Казани над испанской «Барселоной» в матче группового этапа Лиги чемпионов со счетом 2:1. Отметим, что в свою очередь итальянский «Милан» взял верх над «Реалом» из Мадрида со счетом 3:2. К этим поздравлениям присоединился также премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган, получивший свою долю поздравлений за то, что победный гол «Барселоне» забил турецкий легионер в составе «Рубина».
«Мы немного осложняем международные отношения, в частности, с Испанией», — сказал во время диалога Берлускони. Путин парировал тем, что в России очень много болельщиков, которые любят «Барселону». «Но это спорт. Наша команда „Рубин“ оказалась на этот раз сильнее. Повторяю еще раз: в том числе и благодаря усилиям турецкого футболиста, турецкого легионера», — подчеркнул Путин. «Еще раз поздравляю, но мне придется немножко поработать с премьер-министром Испании», — ответил итальянский премьер.
«Что касается премьер-министра Испании, то, я думаю, ему незачем расстраиваться, потому что футбол — это спорт, и результат непредсказуемый. Но, безусловно, спорт так же, как и сотрудничество в серьезных областях, сближает наши народы, наши страны», — сказал в свою очередь премьер-министр Турции, сообщает РИА «Новости».