Այսօր ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի առաջին (Զինաթափման և միջազգային անվտանգության) կոմիտեում ընթացող «Տարածաշրջանային զինաթափումն ու անվտանգությունը» օրակարգի կետի քննարկմանը ելույթներ են փոխանակել Հայաստանն ու Ադրբեջանն:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտեց ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկավության վարչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Կարեն Նազարյանն իր ելույթում կարևորել է միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների, մասնավորապես` ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի ու դրանց շրջանակներում ընդունված պայմանագրերի ու համաձայնագրերի նշանակությունը զինաթափման գործընթացի համար:
ՀՀ դեսպանը կոմիտեի լիագումար նիստում ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Եվրոպայում Սովորական սպառազինությունների (ԵՍՍ) մասին պայմանագրի դրույթների կոպիտ խախտման փաստին: Նա նշել է, որ համաձայն ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ պաշտոնական տեղեկատվության` Ադրբեջանը շարունակում է զինվել և գերազանցում է ԵՍՍ պայմանագրով սահմանված սովորական սպառազինությունների 5 տեսակներից 3-ի առավելագույն թույլատրելի մակարդակները: Նա նաև հավելել է, որ նման բացահայտ խախտումներն ու ադրբեջանական ղեկավարության ռազմատենչ ու հայատյաց հայտարարությունները, վտանգավոր են տարածաշրջանային անվտանգության համար և կարող են բացասաբար անդրադառնալ ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին:
Ադրբեջանական կողմի ելույթը հիմնականում հագեցված է եղել մշտապես կրկնվող «20 տոկոս գրավված տարածքների, մեկ միլիոն փախստականների, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային հանրության աչքից հեռու թաքցրած սպառազինությունների մասին»:

На заседании Комитета Генассамблеи ООН по вопросам разоружения и безопасности представители Армении и Азербайджана обменялись выступлениями при обсуждении пункта повестки «Региональное разоружение и безопасность».
Как сообщил Новости Армении — NEWS.am пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян, постоянный представитель Армении в ООН, посол Карен Назарян в своем выступлении подчеркнул важность договоров и соглашений ОНН и ОБСЕ для процесса разоружения.
Представитель Армении на пленарном заседании комитета обратил внимание присутствующих на факты нарушения Азербайджаном положений договора «Об обычных вооружениях в Европе» отметив, что эта страна, согласно официальным данным ООН и ОБСЕ, продолжает вооружаться и превосходит максимально допустимый уровень милитаризации по трем из пяти видов вооружений, оговоренных в соглашении. Он также подчеркнул, что подобные очевидные нарушения, а также воинствующие и антиармянские заявления азербайджанского руководства опасны с точки зрения региональной безопасности и могут негативно сказаться на переговорном процессе по карабахскому урегулированию.
Что же касается выступлений представителей Азербайджана, то они были выдержаны в русле постоянно повторяющихся заявлений о «20 процентах оккупированных территорий, миллионе беженцев, скрываемых Арменией на территории Нагорного Карабаха вооружений».