Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ հրետանին չի կորցրել իր որոշիչ դերը ժամանակակից պատերազմներում եւ զինված հակամարտություններում՝ շնորհավորելով Ալեքսանդր Նևսկու անվան հրետանային բրիգադի 51-րդ գվարդիական Օրշա կարմիր դրոշի շքանշանի անձնակազմին եւ վետերաններին՝ 80-ամյակի կապակցությամբ, հայտնում է «ԲելՏա»-ն:
«Ժամանակակից պատերազմներում եւ զինված հակամարտություններում հրետանին չի կորցրել «պատերազմի աստծո» իր կոչումը եւ իր վճռական դերը մարտի դաշտում։ Համոզված եմ, որ դուք դա լավ եք հասկանում եւ կշարունակեք անել ամեն ինչ, որպեսզի մեր Զինված ուժերի կրակային ուժն աճի եւ ամրապնդվի՝ ի շահ Բելառուսի Հանրապետության երաշխավորված պաշտպանությանը՝ անկախության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ ոտնձգություններից»,- ասել է Լուկաշենկոն։
Ինչպես նշել է Բելառուսի նախագահը, Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին բելառուս հրետանավորները աչքի են ընկել հանրապետության հողերը նացիստական զավթիչներից ազատագրելու գործողություններում։ Լուկաշենկոն նաեւ ընդգծել է, որ 51-րդ հրետանային բրիգադը մինչ այժմ համարվում է լավագույններից մեկը։

President of Belarus Alexander Lukashenko said that artillery had not lost its crucial role in modern wars and armed conflicts, BelTA informs. Thus, the Belarusian leader congratulated the personnel and veterans of the 51st Guards Orsha Red Banner Order of Alexander Nevsky Artillery Brigade on the 80th anniversary.
"In modern wars and armed conflicts, artillery has not lost its name as the "god of war" and its decisive role on the battlefield. I am sure you understand it very well and will do your best to ensure that the fire power of our Armed Forces is growing and getting stronger in order to defend the Republic of Belarus from the encroachments on its independence and territorial integrity," said Lukashenko.
As the President of Belarus pointed out, during the Great Patriotic War Belarusian artillerymen distinguished themselves in liberating the land of the republic from the Nazi invaders. Lukashenko also emphasized that the 51st Artillery Brigade is still considered one of the best.