«Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից հետո աշխատանքի ժամանակ ուղղաթիռի կարիք չի եղել։ Այս մասին օգոստոսի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԻՆ Փրկարար ծառայության պետի տեղակալ Հովհաննես Եմիշյանը։
Նա պարզաբանեց, որ ԱԻՆ-ը, անհրաժեշտության դեպքում, անվճար օգտագործում է ՊՆ ուղղաթիռները։
«Ինչ վերաբերում է տեխնիկական բնութագրերին, ապա ՊՆ մեկ ուղղաթիռ արդեն վերասարքավորվել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության կարիքների համար։ Եվս մեկի վրա համապատասխան աշխատանքներ են տարվում»,- ընդգծեց Եմիշյանը։
Նրա խոսքով, բոլոր զարգացած երկրներում մի քանի գերատեսչություններ ունեն ընդհանուր օգտագործման տեխնիկա։
«Սա թույլ է տալիս խուսափել մեծ ծախսերից, քանի որ խոսքը շահագործման ընթացքում սպասարկման լուրջ ծախսերի մասին է»,- հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ ավիացիայի հարցերով Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հաջորդ օրը Փաշինյանին մեղադրել էր «հանցավոր անգործության մեջ, որն առաջացրել է ծանր հետեւանքներ»։
«2019 թվականի հունիսին ես գտա Հայաստանի համար լավագույն ուղղաթիռը, որը կարող էր օգտակար լինել հրդեհաշիջման եւ փրկարարական աշխատանքների համար եւ մեկ միավորի համար ընդամենը 300 000 դոլարով։ Փաշինյանն ասաց, որ ուղղաթիռները հին են, ուկրաինական, եւ դրանց ձեռքբերումն աննպատակահարմար է»,- այն ժամանակ գրել էր Ճաղարյանը։

Надобности в вертолете при работах после взрыва в торговом центре «Сурмалу» не было. Об этом в беседе с журналистами 22 августа заявил заместитель начальника Спасательной службы МЧС Армении Ованнес Емишян.
Он пояснил, что МЧС при необходимости бесплатно использует вертолеты Минобороны.
«Что касается технической характеристики, то один вертолет МО уже переоборудован под нужды МЧС. Еще над одним проводятся соответствующие работы», – подчеркнул Емишян.
По его словам, во всех развитых странах несколько ведомств владеют техникой общего пользования.
«Это позволяет избежать больших затрат, поскольку речь идет также о серьезных расходах на техническое обслуживание в ходе эксплуатации», – добавил он.
Напомним, что бывший советник премьер-министра Никола Пашиняна по вопросам авиации Акоп Чагарян на следующий день после взрыва в ТЦ «Сурмалу» обвинил Пашиняна «в преступном бездействии, вызвавшем тяжкие последствия».
«В июне 2019 года я нашел лучший вертолет для Армении, который мог бы пригодиться при тушении пожара и спасательных работах, и всего за 300 тыс. долларов за единицу. Пашинян же заявил, что вертолеты старые, украинские, и их приобретение нецелесообразно», – написал тогда Чагарян.