Երևան քաղաքի Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայցն ընդդեմ Նարեկ Մանթաշյանի: ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ալեն Սիմոնյանը դատարան էր դիմել վիրավորանք հանդիսացող արտահայտությունների համար հրապարակայնորեն ներողություն խնդրելու և զրպարտություն հանդիսացող տվյալները հրապարակայնորեն հերքել պարտավորեցնելու ու Նարեկ Մանթաշյանից վիրավորանքի և զրպարտության համար հատուցման գումար բռնագանձելու հայցով:
Դատարանը վճռել է Նարեկ Նահապետի Մանթաշյանին պարտավորեցնել ներողություն խնդրել «Իրենց անգրագիտությունն ի ցույց են դնում նաև ՄԻԵԴ կարծիքների վերլուծությամբ. Ն. Մանթաշյանը՝ Ա. Սիմոնյանին» վերնագրով հրապարակած նյութի մեջ իր ֆեյսբուքյան էջի 29.05.2020 թվականի գրառումից կատարված մեջբերման մեջ տեղ գտած վիրավորական արտահայտությունների համար՝ ներողություն խնդրող տեքստ հրապարակելու ձևով: Դատարանը պարտավորեցրել է համապատասխան տեքստը հրապարակել Alternativ.am կայքում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ առնվազն 1000 տպաքանակ ունեցող լրատվության միջոցում կամ նման լրատվության միջոցի կայքում այնպես, որ այն իր տեղակայման, ձևավորման, տառատեսակի չափի ու տեսակի, հրապարակման ժամի առումով չզիջի Alternativ.am կայքի «Իրենց անգրագիտությունն ի ցույց են դնում նաև ՄԻԵԴ կարծիքների վերլուծությամբ. Ն. Մանթաշյանը՝ Ա. Սիմոնյանին» վերնագրով հրապարակմանը:
Դատարանը վճռել է նաև Նարեկ Նահապետի Մանթաշյանից հօգուտ Ալեն Ռոբերտի Սիմոնյանի բռնագանձել 200.000 ՀՀ դրամ՝ որպես վիրավորանքի համար հասցված ոչ նյութական վնասի հատուցման գումար: Նարեկ Նահապետի Մանթաշյանից հօգուտ Ալեն Ռոբերտի Սիմոնյանի բռնագանձել 8.000 ՀՀ դրամ՝ որպես վերջինիս կողմից նախապես կատարված դատական ծախս, պետական տուրքի գումար, ինչպես նաև 170.000 ՀՀ դրամ՝ որպես դատական ծախս, փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումար:

Суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана удовлетворил иск председателя НС РА Алена Симоняна против Нарека Манташяна. Как сообщает пресс-служба НС, Ален Симонян обратился в суд с требованием публичных извинений за оскорбления и публичного опровержения клеветы, а также взыскания с Нарека Манташяна компенсации за оскорбление и клевету.
Суд постановил обязать Нарека Манташяна попросить прощения за оскорбительные высказывания в цитате из записи от 29.05.2020 года на его странице в Facebook в материале под названием «свою неграмотность они демонстрируют также анализом мнений ЕСПЧ. Н. Манташян - А.Симоняну», в виде публикации текста с извинениями.
Суд обязал опубликовать соответствующий текст на сайте Alternativ.am, а при невозможности - в средстве информации тиражом не менее 1000 экземпляров или на сайте такого средства информации таким образом, чтобы оно не уступало по своему расположению, оформлению, размеру и виду шрифта, времени публикации материалу Alternativ.am «Свою неграмотность они демонстрируют также анализом мнений ЕСПЧ. Н. Манташян - А.Симоняну».
Суд также постановил взыскать с Манташяна Нарека Наапетовича в пользу Симоняна Алена Робертовича 200.000 драмов в качестве компенсации за моральный ущерб, причиненный оскорблением. Взыскать с Манташяна Нарека Наапета в пользу Симоняна Алена Роберта 8.000 драмов в качестве заранее понесенных последним судебных расходов, суммы государственной пошлины, а также 170.000 драмов в качестве разумной оплаты адвоката.