Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2022թ. օգոստոսը 2021թ. օգոստոսի նկատմամբ) կազմել է 9.1%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ`0.2%:
2022-ի հունվար-օգոստոսին գնաճը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կազմել է 8,4 տոկոս: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Վիճակագրական կոմիտեից:
2022թ. հունվար-օգոստոսին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.6% (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է 0.4% հավելաճ):
2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 12.5% գնաճ, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ 0.3% գնանկում:
Հրապարակման համաձայն՝ 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է լոբու՝ 1.1%, բրնձի՝ 11.0%, ոսպի՝ 31.1% գնաճ, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ համապատասխանաբար 0.7%, 1.4%, 0.7% գնանկում:
2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է լոբու՝ 1.1%, բրնձի՝ 11.0%, ոսպի՝ 31.1% գնաճ, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ համապատասխանաբար 0.7%, 1.4%, 0.7% գնանկում: 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ ալյուրի գների մակարդակն աճել է 16.6%-ով, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ արձանագրվել է 1.2% գնանկում: Շաքարի և շաքարավազի ապրանքախմբում 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է 7.4% գնաճ, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ 1.6% գնանկում: Արևածաղկի բուսական յուղի գինը 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ աճել է 2.4 %-ով, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ գրանցվել է 6.6% գնանկում: Միաժամանակ, 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ մակարոնեղենի գներն աճել են 32.7% ով, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ 1.1%-ով: Խոզի և տավարի մսերի գները 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ աճել են համապատասխանաբար 2.3%, և 21.4%-ով, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ 1.7% և 1.2%-ով: 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է պանրի 25.1%, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ 0.7% գնաճ: Ձվի գինը 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ նվազել է 15.2%-ով, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ արձանագրվել է 4.8% գնաճ: Բանջարեղենի ապրանքախմբում 2022թ. օգոստոսին 2021թ. օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է 5.5% գնանկում, իսկ 2022թ. հուլիսի համեմատ՝ 0.2% գնաճ:

Инфляция на потребительском рынке Армении за 12 месяцев (август 2022 г. в отношении августа 2021г.) составила 9,1%, а в сравнении с предыдущим месяцем - 0,2%. Инфляция в январе-августе 2022 года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года составила 8,4%. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Государственного комитета статистики РА.
По части продуктов питания и безалкогольных напитков в августе 2022 г. в сравнении с тем же месяцем 2021-го в республике была зафиксирована инфляция в 12,5%, а в сравнении с июлем 2022 г. – дефляция в 0,3%.
В августе 2022 г. в сравнении с тем же месяцем 2021-го в стране зафиксирован рост цен на фасоль на 1,1%, рис – 11,0%, чечевицу – 31,1%, а в сравнении с июлем 2022 г. – дефляция соответственно в 0,7%, 1,4%, 0,7%.
В августе 2022 г. в сравнении с тем же месяцем 2021-го в стране зафиксирован рост цен на муку на 16,6%, а в сравнении с июлем 2022 г. – дефляция в 1,2%. В августе 2022 г. в сравнении с тем же месяцем 2021-го в стране зафиксирован рост цен на сахарный песок в 7,4%, а в сравнении с июлем 2022 г. – дефляция в 1,6%. В августе 2022 г. в сравнении с тем же месяцем 2021-го в стране зафиксирован рост цен на подсолнечное масло в 2,4 %, а в сравнении с июлем 2022 г. – дефляция в 6,6%. Одновременно в августе 2022 г. в сравнении с тем же месяцем 2021-го в стране зафиксирован рост цен на макаронные изделия на 32,7%, а в сравнении с июлем 2022 г. - на 1,1%. В августе 2022 г. в сравнении с тем же месяцем 2021-го в стране зафиксирован рост цен на свинину и говядину - соответственно на 2,3% и 21,4%,а в сравнении с июлем 2022 г. - 1,7% и 1,2%.
По части сыра в августе 2022 года в сравнении с тем же месяцем 2021-го в республике была зарегистрирована инфляция в 25,1%, а в сравнении с июлем 2022 года - 3,7%. По части яиц в августе 2022 года в сравнении с тем же месяцем 2021-го в республике была зарегистрирована инфляция в 15,2 %, а в сравнении с июлем 2022 года - 4,8%. В группе овощей в августе 2022 г. в сравнении с августом 2021-го зафиксирована дефляция в 5,5%, а в сравнении с июлем 2022 г. - инфляция в 0,2%.