«Վիճակագրական տվյալները ցույց են տալիս, որ 2050թ. Հայաստանի Հանրապետությունում բնակչության թիվն ավելի քիչ կլինի, քան այսօր է»,- հոկտեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը։
Նկատելով, որ ժողովրդագրական պատկերն սկսել է փոփոխվել դեռեւս 1995թ.-ից, նա նշեց, որ բնակչության թիվը, եթե ոչ ավելացնելու, ապա գոնե կայուն պահելու համար մեզ 2.1 գործակից է հարկավոր, իսկ մենք միայն 1.4 գործակից ունենք։
«Անցյալ տարի մոտ 42 հազար երեխա է ծնվել, բայց հաջորդ տարի թիվն, անշուշտ կնվազի։ Պատճառները մի քանիսն են՝ ամուսնության շեմի բարձրացում, ընտանիքի պլանավորման հարցեր, սոցիալական պայմաններ եւ այլն»,- ընդգծեց նա։
Ի պատասխան նրա դիտարկումների՝ մամուլի ասուլիսի մյուս բանախոս, Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը հայտարարեց, որ պատրաստվում է առնվազն 6 երեխա ունենալ եւ ներկաներին էլ խորհուրդ տվեց նույնն անել։

Согласно статистическим данным, к 2050 году численность населения Армении сократится. Об этом на пресс-конференции 26 октября заявила этнограф Грануш Харатян.
По ее словам, демографическая картина начала изменяться еще в 1995 году и для того, чтобы удержать численность населения необходим показатель в 2,1, а у Армении всего 1,4. «В прошлом году в Армении родилось 4 тыс. детей, но в следующем году это число сократится, так как, во-первых, наблюдается повышение возрастной планки бракосочетаний, во-вторых существуют проблемы планирования семьи и социальные условия», — отметила она, добавив, что в Армении на сегодня проживает чуть более 3 млн человек.
В свою очередь глава государственной службы социального обеспечения Вазген Хачикян заявил, что собирается стать отцом по меньшей мере 6 детей и призвал присутствующих на пресс-конференции последовать его примеру.