«Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի արդյունավետությունը կախված է պետական մարմինների հետ նրա համագործակցությունից: Եթե չեն համագործակցում մեզ հետ, մենք արդյունք հասնել չենք կարող, կարող ենք միայն հարցերը բարձրացնել»,- այսօր ԱԺ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանի 2008 թվականի տարեկան զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Պաշտպան Արմեն Հարությունյանը: Նրա խոսքով, ոչ բոլոր բարձրացված հարցերի առումով են իրենք կարողանում արդյունքի հասնել, որովհետեւ օրինակ Հատուկ քննչական ծառայությունը կամ գլխավոր դատախազությունը ՄԻՊ-ի դիմումներին պատասխանում է նույն կերպ, ասելով. «Չհիմնավորվեց»:
«Դրանից հետո, այդ մարմինների հետ մենք չենք կարող արդյունավետ գործել: Ոստիկանության դեպքում, վիճակը մի փոքր դրական է, որովհետեւ, ամեն դեպքում մի քանի դեպքեր են եղել, որ ընդունել են մեր մոտեցումները, ստորադաս օղակներում գործողներին աշխատանքից են ազատել: Այս տարի առաջին դեպքն է, որ ՀՔԾ-ի հետ կապված մեկ դրական գործ ունեցանք: Ընդունեցին մեր դիմումը եւ հարցը լուծվեց»,- ասաց նա ու հավելեց. «Այսինքն մենք երկու խնդիր ունենք. Առաջին` հարցը բարձրացնել, երկրորդ` հարցը լուծել: Առաջին դեպքում խնդիր չունենք, իսկ երկրորդ դեպքում՝ կախված է պետական մարմինների արձագանքից»:
Իսկ ահա ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյանն իր խոսքում նշեց, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր զեկույցներում ու ելույթներում խրախուսում է ընդդիմությանը: «Դրանով մենք ջուր ենք լցնում ադրբեջանցիների ջրաղացին, որովհետեւ դա նրանք կրկնում են ԵԽԽՎ-ում եւ մեր ընդդիմադիրներն էլ համագործակցում են նրանց հետ»,- ասաց նա:
Ռ. Պետրոսյանին ակնհայտորեն դուր չէր եկել, որ Պաշտպանի տարեկան զեկույցում կրկին անդրադարձ կար մարտի 1-ի դեպքերին: Դիմելով Ա. Հարությունյանին, նա ասաց. «Փաստ է, որ ընդդիմությունը անընդհատ հոլովում է մարտի 1-ը: Անընդհատ նույն բանը կրկնել եւ ընդդիմությանն էլ ասել, որ դուք էլ կրկնեք եւ վարկաբեկեք իշխանությանը, ես դրան դեմ եմ»:

«Эффективность офиса Защитника прав человека зависит от его сотрудничества с государственными органами. Если с нами не сотрудничают, мы не можем достичь результата, а можем лишь поднимать вопросы», — заявил сегодня при обсуждении в Национальном собрании годового доклада за 2008-ой год омбудсмен Армении Армен Арутюнян.
По его словам, не по всем поднятым вопросам офис омбудсмена достигает результатов, потому что, скажем, особая следственная служба или генеральная прокуратура на обращения офиса омбудсмена отвечают однообразно: «Не было обосновано».
«После этого с этими органами мы не можем эффективно сотрудничать. В случае с полицией ситуация чуть благостная, поскольку при всем том, были случаи, когда они принимали наши подходы – подчиненных, действующих в нижних звеньях, увольняли с работы.
В этом году имеем первый случай положительной работы с особой следственной службой. Приняли наше заявление, и вопрос разрешился», — сказал Арутюнян, уточнив, что офис омбудсмена «имеет две задачи. Первая – поднять вопрос, вторая – разрешить его. В первом случает проблем не имеем, тогда как во втором зависит от реакции государственных органов».
Между тем, член постоянной парламентской комиссии по вопросам защиты прав человека Рафик Петросян в своем выступлении заявил, что омбудсмен в своих докладах и выступлениях поощряет оппозицию. «Тем самым мы льем воду на мельницу азербайджанцев, поскольку они все это повторяют в ПАСЕ, а наши оппозиционеры сотрудничают с ними». Рафику Петросяну однозначно не понравилось, что в годовом докладе омбудсмена вновь было обращение к событиям 1-го марта. Обратившись к Армену Арутюняну, он сказал: «Факт, что оппозиция без устали склоняет 1-е марта. Все время твердить одно и то же и говорить оппозиции, вы тоже повторяйте и дискредитируйте власти, — я с этим не согласен».