Ռուսաստանը դարեր շարունակ եղել է հայ ժողովրդի դաշնակիցն ու բարեկամը, եւ դուք` լինելով նրա քաղաքացիները, մի յուրօրինակ կամուրջ եք ձեր երկու հայրենիքների միջեւ, ապրում եւ արարում եք նրանց օգտակար լինելու գաղափարով: Այդ մասին ծագումով հայ ռուսաստանցի գործարարների եւ բարեգործների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Այս դահլիճում հավաքվել են մարդիկ, ովքեր միշտ սատարել են Արցախ աշխարհը շենացնելու ու բարգավաճ դարձնելու գործին, ում համար հեռավոր հայրենիքի հոգսը իրենց սեփական հոգսն է, հարազատ ժողովրդի ցավը` իրենց ցավը: Ձեր մեջ վառ է հայրենասիրության զգացումը, որը հրաշքներ է գործել պատերազմի դաշտում եւ որը, վստահ եմ, մեզ կոգեշնչի նաեւ այժմ, քանի որ պակաս կարեւոր չեն խաղաղ պայմաններում մեր առջեւ ծառացած խնդիրները, որոնք նույնպես պահանջում են արագ եւ արդյունավետ լուծումներ»,- նշել է նա:
Նրա խոսքերով, նման արդիական խնդիր է նաեւ հինավուրց հայկական բնակավայրերից մեկի` Շուշիի վերականգնումն ու զարգացումը, քաղաք, որը դարեր շարունակ եղել է Արցախի քաղաքական, հոգեւոր եւ մշակութային կենտրոնը: « Մենք ուզում ենք վերակենդանացնել Շուշիի երբեմնի փառքը, քաղաքը դարձնել ժամանակակից, ծաղկուն ու զարգացող: Եվ այն, որ դուք հիմա այստեղ եք, լավագույնս վկայում է, որ ձեզնից յուրաքանչյուրի համար, անկախ նրանից, թե որտեղ եք բնակվում, կարեւոր է մեր փոքրիկ հայրենիքի մի մասնիկի` Շուշիի զարգացումը, նրա ներկան ու ապագան, եւ պատրաստ եք ձեր ուժերի ներածին չափով մասնակից լինել այս կարեւորագույն գործընթացին:
Արցախի հին մայրաքաղաքի վերականգնումը կենսական նշանակություն ունի հայոց անկախ պետականության համար: Պատմականորեն Շուշին բազմաբնույթ դերակատարություն է ունեցել ոչ միայն Արցախի, այլ ողջ հայ ժողովրդի կյանքում: 18-19-րդ դարերում այն հանդիսանում էր նաեւ Անդրկովկասի ռազմաքաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ գիտակրթական կենտրոններից մեկը:
20-րդ դարի սկզբներին քաղաքում գործում էին տասնյակ գործարաններ, կրթական ու մշակութային օջախներ, լույս էր տեսնում 22 անուն թերթ` հայերեն եւ ռուսերեն լեզուներով, այն տնտեսական սերտ կապեր ուներ Ռուսաստանի, Եվրոպայի ու Մերձավոր Արեւելքի խոշոր քաղաքների հետ: Շուշին տվել է նաեւ գիտական, մշակութային, ռազմական, քաղաքական գործիչների մի ողջ համաստեղություն:
Քաղաքի պատմության ամենաողբերգական շրջանը 20-րդ դարի սկիզբն էր: 1905 թվականին քաղաքում կազմակերպվեց հայկական առաջին կոտորածը, որի զոհը դարձան հարյուրավոր անմեղ մարդիկ: 1918-1920 թվականներին Շուշին եղել է Արցախի ազատագրական շարժման կենտրոնը, ինքնակառավարվող Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքը: 1920 թվականին քաղաքը ավերվում է ու հայաթափվում:
Արցախյան պատերազմի տարիներին Շուշին դարձել էր ադրբեջանական ամենախոշոր ռազմական հենակետերից մեկը` մահ սփռելով մայրաքաղաք Ստեփանակերտի եւ հարակից հայկական բնակավայրերի վրա:
1992 թվականի մայիսի 9-ը շրջադարձային եղավ եւ Արցախի, եւ համայն հայության համար. ազատագրվեց Շուշին, ինչը մեծ ոգեւորություն առաջացրեց աշխարհի տարբեր ծայրերում բնակվող մեր հայրենակիցների սրտերում: Սարդարապատից հետո սա մեր ամենամեծ հաղթանակն էր, հաղթանակ եւ ռազմական, եւ հոգեբանական տեսակետից:
Շուշիի ազատագրումը մեր ժողովրդի ենթագիտակցության մեջ արթնացրեց հավատը սեփական ուժերի հանդեպ, համախմբված ու միասնաբար հաղթանակի հասնելու վստահությունը, ազատ ու անկախ պետականություն կերտելու վճռականությունը: Այս մեծ հաղթանակը համահայկական էր իր բնույթով: Շուշիի ազատագրմանը մասնակցում էր ողջ հայ ժողովուրդը, համայն հայությունը նյութական ու բարոյական աջակցություն էր ցուցաբերում Արցախին եւ աղոթում Աստծուն` պատմական արդարությունը վերականգնելու խնդրանքով:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները Շուշի քաղաքի եւ ամբողջ շրջանի զարգացումը դիտում են որպես ռազմավարական կարեւոր նշանակություն ունեցող խնդիր: Այդ իսկ պատճառով նախատեսում ենք Շուշի տեղափոխել մի շարք պետական մարմիններ եւ գերատեսչություններ` հանրապետության դատական համակարգը, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը, պաշտպանության բանակի որոշ ստորաբաժանումներ, Գրողների միությունը, Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի Արցախի մասնաճյուղը եւ մի շարք այլ օղակներ: Համոզված ենք, որ այս միջոցառումները նոր լիցք կհաղորդեն քաղաքի զարգացմանը:
Շուշիի շենացման գործում մեծ դեր են կատարում տարբեր հիմնադրամներ ու կազմակերպություններ, անհատ բարերարներ, ում մեր ժողովուրդը խորապես երախտապարտ է:
…Շուշիի զարգացումը արժանապատվության խնդիր է: Նրա շենացումը ցույց կտա աշխարհին մեր միասնականությունը եւ միակամությունը` ազգային արժեքների պաշտպանության, անկախ եւ ինքնիշխան պետության շարունակական զարգացման ու զորացման, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման գործում: Վստահ եմ, որ միասին մեզ կհաջողվի արդյունավետորեն լուծել նաեւ այս խնդիրը եւ արձանագրել մեր ընդհանուր հերթական հաղթանակը»,- նկատել է Բակո Սահակյանը:

Россия на протяжении веков была союзником и другом армянского народа и проживающие там армяне, будучи ее гражданами, являются своеобразным мостом между двумя родинами. Об этом на встрече с российскими предпринимателями и благотворителями армянского происхождения заявил президент Нагорного Карабаха Бако Саакян. «В этом зале собрались люди, которые всегда содействовали развитию и процветанию Арцаха, для кого проблемы далекой родины являются их собственными проблемами, боль собственного народа — их собственной болью. У вас ярко выражен дух патриотизма, который творил чудеса на поле боя и который, уверен, нас вдохновит и сейчас, поскольку не менее важны задачи, стоящие перед нами в мирное время, и также требующие быстрого и эффективного решения», — отметил он.
По его словам, такой актуальной задачей является восстановление и развитие Шуши — одного из древних армянских городов, который на протяжении веков был политическим, духовным и культурным центром Арцаха. «Мы хотим возродить былую славу Шуши, сделать город современным, цветущим и развивающимся. То, что вы сегодня находитесь здесь, является лучшим свидетельством того, что для каждого из вас вне зависимости от того, где вы живете, развитие этой частицы нашей маленькой родины, ее настоящее и будущее очень важно, и вы готовы по мере возможности принять участие в этом важнейшем процессе. Восстановление древней столицы Арцаха имеет жизненно важное значение для независимой армянской государственности. Исторически Шуши играл разностороннюю роль не только в жизни Арцаха, но и всего армянского народа. В XVIII-XIX вв. он был также одним из военно-политических, экономических, культурных и научно-образовательных центров Закавказья. В начале ХХ века в городе действовали десятки фабрик, образовательных и культурных очагов, выходили в свет 22 газеты на армянском и русском языках, город имел тесные экономические связи с крупнейшими городами России, Европы и Ближнего Востока. Шуши также дал целую плеяду деятелей науки, культуры, военного искусства и политики. Самый трагическим периодом в истории города стало начало ХХ века. В 1905 году в городе была организована первая резня армян, жертвой которой стали сотни невинных людей. В 1918-1920гг. Шуши был центром национально-освободительного движения Арцаха, столицей самоуправляющегося Нагорного Карабаха. В 1920 году город был разрушен, армянское население изгнано.
В годы арцахской войны Шуши стал одним из крупнейших азербайджанских военных опорных пунктов, сея смерть в Степанакерте и прилегающих армянских населенных пунктах. 9 мая 1992 года стал переломным как для Арцаха, так и для всего армянства: Шуши был освобожден, что воодушевило наших соотечественников, проживающих в разных уголках мира. После Сардарапата это стало нашей самой большой победой, победой и с военной, и с психологической точек зрения. Освобождение Шуши пробудило в подсознании нашего народа веру в собственные силы, уверенность в достижении победы консолидированно и едиными усилиями, решимость в создании свободной и независимой государственности. Эта великая победа в своей сути была всеармянской. В освобождении Шуши принял участие весь армянский народ, армянство оказывало материальное и моральное содействие Арцаху и молилось Богу с просьбой восстановить историческую справедливость. Власти Нагорно-Карабахской Республики рассматривают развитие города Шуши и всего района как стратегически важнейшую задачу. Именно в данном контексте мы и планируем перевести в Шуши ряд государственных органов и ведомств: судебную систему республики, министерство культуры и по вопросам молодежи, некоторые подразделения министерства обороны, союз писателей, Арцахский филиал Государственного аграрного университета Армении и ряд других структур. Эти мероприятия, мы уверены, придадут новый импульс развитию города. В обустройстве Шуши большу роль играют различные фонды и организации, а также отдельные благотворители. Всем им наш народ глубоко признателен. Друзья! В Шуши мы должны решить множество различных проблем: строительство и восстановление жилых домов, образовательных учреждений, объектов здравоохранения, очагов культуры, дорог, системы водоснабжения и другие вопросы. Развитие Шуши — дело чести. Его обустройство покажет миру нашу сплоченность и единую волю в деле защиты национальных ценностей, последовательного развития и усиления независимого и суверенного государства, укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора. Уверен, что вместе нам удастся эффективно решить данную проблему и праздновать еще одну общую победу», — отметил президент в своем выступлении.