ՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի և մշտադիտարկման գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանի կողմից թրաֆիքինգի դեմ պայքարի վերջին տարիների ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Գրիգորյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատն ու կիսվել թրաֆիքինգի կանխարգելման, զոհերի պաշտպանության, արդյունավետ հետապնդման ոլորտներում եղած իրավիճակի վերաբերյալ հաստատության հետևություններով։
Մասնավորապես Պաշտպանը շեշտել է թրաֆիքինգի դեպքերի պրոակտիվ հայտնաբերման ու արդյունավետ քննության ուղղություններով կոնկրետ անելիքներ, որոնք կարող են իրավիճակ փոխել։
Զրուցակիցները կարևորել են որպես անկախ մարմին ոլորտում իրականացվող քաղաքականության նկատմամբ Պաշտպանի հաստատության մշտադիտարկումն ու տարեկան զեկույցով Ազգային ժողովին ու քաղաքականության այլ մշակողներին կոնկրետ առաջարկությունների ներկայացման փաստը։ Միևնույն ժամանակ Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի և մշտադիտարկման գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախանշված առաջնահերթ ուղղություններով առավել ակտիվ համագործակցություն իրականացնելու վերաբերյալ։
Պետդեպարտամենտի Կրոնական ազատությունների միջազգային գրասենյակում Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպել է Պետդեպարտամենտի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Ռաշադ Հուսեյնի հետ։ Հանդիպմանը Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է Պաշտպանի հաստատության մանդատն ու գործունեության երաշխիքները, ինչպես նաև կրոնական ազատությունների իրացման հետ կապված իրավիճակն ու հաստատության աշխատանքի ուղղությունները։
Պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը մտահոգություն է հայտնել հատկապես միջազգային զինված հակամարտություններում կրոնական ազատությունների նկատմամբ անհանգստացնող գործելակերպերը օրինակներ բերելով 2020թ-ի 44-օրյա պատերազմի և 2022թ-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման ընթացքում ու դրանից հետո հաստատության կողմից հավաքագրված փաստերից։
Քրիստիննե Գրիգորյանը նաև խոսել է ներպետական մակարդակում առկա իրավիճակից՝ ներկայացնելով Պաշտպանի հաստատության կողմից այս ազատությունների ապահովմանն ուղղված աշխատանքների բնույթը։
Դեսպան Հուսեյնն ընդգծել է, որ շատ կարևոր է, որ որպես անկախ հաստատություն Մարդու իրավունքների պաշտպանն անդրադառնում է կրոնական ազատությունների ապահովման հարցերին թե անհատական դիմումների շրջանակներում, թե խնդրահարույց դատավարություններին հետևելով և թե Սահմանադրական դատարան դիմումներ ներկայացնելու միջոցով։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են առավել սերտ կապի մեջ գտնվել մարդու իրավունքների զգայուն հարցերի վերաբերյալ։

Омбудсмен Армении Кристинне Григорян обсудила с представителями офиса по борьбе с трафикингом и мониторингу Госдепартамента США достижения и вызовы республики в борьбе с трафикингом за последние годы.
Как сообщает пресс-служба аппарата омбудсмена, Григорян представила собеседникам мандат защитника прав человека Армении и поделилась выводами о ситуации в сферах предотвращения трафикинга, защиты жертв и эффективного преследования. В частности, омбудсмен подчеркнула конкретные шаги по проактивному выявлению и эффективному расследованию случаев трафикинга, которые могут изменить ситуацию.
Собеседники подчеркнули важность мониторинга, проводимого институтом омбудсмена как независимого органа и факт представления конкретных предложений Национальному собранию и другим разработчикам политики в годовом отчете. В то же время с представителями офиса по борьбе с трафикингом и мониторингу была достигнута договоренность о более активном сотрудничестве по намеченным приоритетным направлениям.
В международном офисе религиозных свобод Госдепартамента Кристинне Григорян встретилась с послом Госдепартамента по особым поручениям Рашадом Хусейном. Защитник прав человека Армении представила мандат и гарантии деятельности аппарата омбудсмена, а также ситуацию с реализацией религиозных свобод.
Кристинне Григорян выразила обеспокоенность удручающей практикой в отношении религиозных свобод, особенно в международных вооруженных конфликтах, приведя примеры из фактов, собранных учреждением во время 44-дневной войны 2020 года и после агрессии Азербайджана в отношении Армении в 2022 году. Григорян также рассказала о ситуации на внутригосударственном уровне, представив характер работ, направленных на обеспечение этих свобод учреждением защитника прав человека.
Посол Хусейн подчеркнул важность того, чтобы защитник прав человека, в качестве независимого органа, затрагивал вопросы обеспечения религиозных свобод как в рамках индивидуальных обращений, так и путем отслеживания проблемных судебных процессов и представления заявлений в Конституционный суд.
В заключение встречи стороны договорились поддерживать более тесный контакт по чувствительным вопросам, касающимся прав человека.