Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումներն անցել են կառուցողական մթնոլորտում։ Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որ տեղադրված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում։
Համաձայն հայտարարության՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովը (ՌԴ), Բեռնար Ֆասյեն (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), երկուշաբթի` հոկտեմբերի 26-ին, Լյուքսեմբուրգում հանդիպել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հետ։ Համանախագահները նախարարներից յուրաքանչյուրի հետ աշխատանքային խորհրդակցություն են անցկացրել։
Խորհրդակցություններում, որ անցել են կառուցողական մթնոլորտում, գնահատվել է բանակցությունների ներկա փուլը եւ հաջորդող քայլերի վերանայումը՝ հաշվի առնելով ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի առաջիկա նիստը, որը կանցկացվի դեկտեմբերի 1-ից 2-ը Աթենքում, ասվում է հայտարարության մեջ։
Համանախագահները նոյեմբերի սկզբին կայցելեն տարածաշրջան, որպեսզի հանդիպեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ եւ հիմնական սկզբունքների հիման վրա շարունակեն ղարաբաղյան հարցի խաղաղ լուծման գործընթացը։

“Meetings with Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers took place in a constructive spirit,” joints statement of OSCE Minsk Group Co-Chairs reads available on OSCE website. NEWS.am posts the full text:
“On October 26, the OSCE Minsk Group Co-Chairs (Ambassador Yuri Merzlyakov, the Russian Federation; Ambassador Bernard Fassier, France; Ambassador Robert Bradtke, United States) met with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in Luxembourg, where they held a working session with each minister. The sessions, which took place in a constructive spirit, assessed the current stage of the negotiations and considered, in particular, next steps in view of the December 1-2 OSCE Ministerial Council in Athens,” the message reads.
“The Co-Chairs will travel to the region in early November to meet the presidents of Armenia and Azerbaijan and continue to work with them on the basic principles for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict,” the message concludes.