Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումներն անցել են կառուցողական մթնոլորտում։ Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որ տեղադրված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում։
Համաձայն հայտարարության՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովը (ՌԴ), Բեռնար Ֆասյեն (Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), երկուշաբթի` հոկտեմբերի 26-ին, Լյուքսեմբուրգում հանդիպել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հետ։ Համանախագահները նախարարներից յուրաքանչյուրի հետ աշխատանքային խորհրդակցություն են անցկացրել։
Խորհրդակցություններում, որ անցել են կառուցողական մթնոլորտում, գնահատվել է բանակցությունների ներկա փուլը եւ հաջորդող քայլերի վերանայումը՝ հաշվի առնելով ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի առաջիկա նիստը, որը կանցկացվի դեկտեմբերի 1-ից 2-ը Աթենքում, ասվում է հայտարարության մեջ։
Համանախագահները նոյեմբերի սկզբին կայցելեն տարածաշրջան, որպեսզի հանդիպեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ եւ հիմնական սկզբունքների հիման վրա շարունակեն ղարաբաղյան հարցի խաղաղ լուծման գործընթացը։

Встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана прошли в конструктивном духе. Об этом говорится в совместном заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, размещенном на официальном сайте ОБСЕ.
Согласно заявлению, сопредседатели МГ ОБСЕ Юрий Мерзляков (РФ), Бернар Фасье (Франция) и Роберт Брадтке (США) в понедельник, 26 октября, встретились в Люксембурге с министрами иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым и Армении Эдвардом Налбандяном. Сопредседатели провели с каждым министром рабочее заседание.
На заседаниях, которые прошли в конструктивном духе, был оценен текущий этап переговоров и рассмотрены следующие шаги, принимая во внимание предстоящее заседание Совета министров ОБСЕ, который пройдет 1-2 декабря в Афинах, говорится в заявлении.
Сопредседатели посетят регион в начале ноября, чтобы провести встречи с президентами Азербайджана и Армении и продолжить работу с ними на основе базовых принципов мирного решения нагорно-карабахского конфликта.