Աշխարհը առաջնորդվում է ո՛չ թե ագահությամբ, այլ նախանձով, կարծում է ամերիկացի միլիարդատեր ներդրող Չարլի Մունգերը, ով պնդում է, որ երբեք իր հարստությունը չի համեմատել ուրիշների հարստության հետ:
Նրա խոսքով, հարստության ձգտման իր շարժառիթը միշտ եղել է անկախության ապահովումը, բիզնեսում եւ կյանքում իր ուզածն անելու ազատությունը, եւ Մունգերը ցանկանում է, որ ավելի շատ մարդիկ հետեւեն իր օրինակին: «Աշխարհը չի առաջնորդվում ագահությամբ: Դա պայմանավորված է նախանձով»,- ասել է Մունգերը Daily Journal-ի տարեկան ժողովի ընթացքում:
98-ամյա միլիարդատերը, ով, ըստ Forbes-ի, 2,2 միլիարդ դոլար կարողություն է վաստակել, հավելել է, որ մարդիկ հեշտությամբ եւ հաճախ դառնում են նախանձ։ Նա նշել է, որ մարդուն միշտ չի բավարարում իր ունեցածը:
Սա կարծիք է, որը Մունգերը նախկինում եւս արտահայտել է եւ վերագրել է իր վաղեմի ընկերոջ եւ ներդրումային գործընկեր Ուորեն Բաֆեթին։ Սակայն Մունգերը կարծես վստահ է, որ ինքը հաղթահարել է միտումը:
«Ես իմ կյանքում հաղթահարել եմ նախանձը։ Ես ոչ մեկին չեմ նախանձում»,- ասել է Մունգերը. «Ինձ չի հետաքրքրում, թե ինչ ունի ուրիշը: Սակայն դա ուրիշներին խենթացնում է»:
Իհարկե, ավելի հեշտ է այսպես ասել, երբ միլիարդատեր ես:
2017 թվականին Մունգերը հարցազրույցներից մեկում ասել է, որ բիզնեսում միշտ փորձում է խուսափել «նախանձից»՝ հավելելով, որ նման մտքերը կարող են վնասել ձեր կարիերային, քանի որ ավելի հավանական է, որ կողմնակալ որոշումներ կայացնեք, որոնք կարող են վատ ավարտ ունենալ:
2019 թվականին նա կրկին խոսել է նախանձի դեմ՝ CNBC-ին ասելով, որ նախանձից խուսափելը երկար եւ երջանիկ կյանքի «հեշտ» գաղտնիքներից մեկն է։
Իրոք, 2018 թվականին իրականացված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ նախանձով առաջնորդվող մարդիկ ավելի շատ հավանականություն ունեն ավելի վատ հոգեկան առողջություն ունենալու:
Նախանձը պարզապես «ներկառուցված է իրերի էության մեջ», - ասել է Մունգերը Daily Journal-ին: Միլիարդատերը հավելել է, որ չի կարող հասկանալ, թե ինչու են մարդիկ այսօր դժգոհ իրենց ունեցածից, հատկապես նախորդ սերունդների ապրած դժվարին ժամանակների համեմատ։
Ինքը՝ Մունգերը, վերապրել է Մեծ դեպրեսիան եւ նշում է. «Այն փաստը, որ բոլորը հինգ անգամ ավելի լավ վիճակում են, քան նախկինում, մի բան է, որը նրանք ընդունում են որպես փաստ: Միակ բանը, ինչի մասին նրանք մտածում են, այն է, որ մեկ ուրիշն այս պահին ավելին ունի, եւ արդար չէ, որ նրանք դա չունեն»:

Миром движет не жадность, а зависть, считает американский инвестор-миллиардер Чарли Мангер, утверждая, что он никогда не сравнивал свое богатство с состоянием других.
По его словам, его мотивация в стремлении к богатству всегда заключалась в обеспечении независимости, свободы делать то, что он хочет в бизнесе и в жизни, и  Мангер хочет, чтобы больше людей последовало его примеру. «Миром движет не жадность. Это вызвано завистью», — сказал Мангер на ежегодном собрании Daily Journal.
98-летний миллиардер, сколотивший состояние, которое Forbes оценивает в 2,2 миллиарда долларов, добавил, что люди легко и часто начинают завидовать. Он отметил, что человеку всегда не хватает того, что у него есть.
Это мнение, которое Мангер выражал в прошлом, и которое он ранее приписывал своему давнему другу и инвестиционному партнеру Уоррену Баффету. Но Мангер, похоже, уверен, что сам преодолел эту тенденцию.
«Я победил зависть в своей жизни. Я никому не завидую», — сказал Мангер. «Мне плевать, что есть у кого-то другого. Но других это сводит с ума».
Конечно, легче так говорить, когда ты миллиардер.
В 2017 году Мангер сказал в интервью, что всегда старается избегать чувства «зависти и ревности» в бизнесе. Он добавил, что такие мысли могут навредить  карьере, потому что вы с большей вероятностью примете предвзятые решения, которые могут плохо закончиться.
В 2019 году он снова выступил против зависти, заявив CNBC, что избегать зависти — один из «простых» секретов долгой и счастливой жизни.
Действительно, исследование 2018 года показало, что люди, движимые завистью, с большей вероятностью будут иметь более плохое психическое здоровье и благополучие. Рост социальных сетей также подвергался критике за то, что они подпитывают чувства зависти и материализма.
Зависть просто «встроена в природу вещей», сказал Мангер на встрече Daily Journal. Миллиардер добавил, что не может понять, почему сегодня люди недовольны тем, что имеют, особенно по сравнению с трудными временами, которые пережили предыдущие поколения.
Сам Мангер пережил Великую депрессию. «Тот факт, что всем стало в пять раз лучше, чем раньше, они воспринимают как должное», — сказал Мангер. «Все, о чем они думают, это  что у кого-то сейчас больше, и это несправедливо, что у него это должно быть, а у них нет».