Ռուսաստանում երկուշաբթի գրանցվել է խոզի գրիպից մահացության առաջին երկու դեպքը։ Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի գլխավոր սանիտարական բժիշկ Գենադի Անիշչենկոն, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»։
Նրա խոսքով, վտանգավոր վիրուսից Չիտայում մահացել են երկու կանայք՝ 29 եւ 50 տարեկան։ «Երկուսի մոտ էլ հաստատվել է A/H1N1 վիրուսը, երկուսի մոտ էլ շնչարգելություն է եղել»։ Գենադի Անիշչենկոն նշել է, որ կանանցից մեկը հղի է եղել. երեխային փրկել չի հաջողվել։
Ի դեպ, ինչպես ՌԻԱ «Նովոստի»-ին հայտնել էր Մերձբայկալյան մարզի նահանգապետի մամուլի ծառայության աշխատակիցը, խոզի գրիպի ախտորոշումը երկու կանանց տրվել է դեռեւս կենդանության օրոք։ Սակայն վերջնական ախտորոշումը պարզ կլինի 21 օրից, իսկ մինչ այդ մահացածների անալիզներն ուղարկվել են Նովոսիբիրսկ։
Տվյալների համաձայն՝ Չիտայում եւ մարզի 12 շրջաններում գրանցվել է A/H1N1 վիրուսի 235 դեպք։ Այստեղ հիմնականում հիվանդանում են 7-14 տարեկան երեխաները եւ մեծահասակները։ Վարակվածների ընդհանուր թիվը երկրում հասել է 1300 մարդու։

В России в понедельник были зафиксированы первые два случая смерти от вируса A/H1N1(свиной грипп). Об этом заявил глава Роспотребнадзора, главный государственный санитарный врач России Геннадий Онищенко, сообщает «Интерфакс».
По словам Онищенко, от опасного вируса в Чите умерли две женщины 29 и 50 лет: «У обеих подтвержден диагноз A/H1N1, у обеих была пневмония». Глава Роспотребнадзора отметил, что одна из женщин была беременна, и ребенка спасти не удалось.
Между тем, как сообщил РИА «Новости» сотрудник пресс-службы губернатора Забайкальского края, диагноз «свиного гриппа», который был поставлен обеим женщинам еще при жизни, уже подтвердило вскрытие. Однако, по его словам, точный диагноз будет известен только через 21 день, а сейчас анализы умерших отправлены в Новосибирск.
По данным на вторник в Чите и 12 районах края зарегистрировано 235 случаев заболевания гриппом А/H1N1. Здесь в основном болеют дети в возрасте 7-14 лет и взрослые. Согласно официальным данным Роспотребнадзора число случаев заболевания от «свиного гриппа» в стране превысило 1300 человек.