Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությունը ենթադրում է բոլոր կողմերի կողմից պարտադիր կատարում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով պնդումներն այն մասին, որ եռակողմ հայտարարությունը կատարում է միայն հայկական կողմը, իսկ Բաքուն կարող է հանգիստ խախտել այն, չազատել գերիներին, ԼՂ-ում նոր տարածքներ գրավել, արգելափակել Հայաստանը եւ Ղարաբաղը կապող ճանապարհը։
«Եռակողմ հայտարարությունը ենթադրում է, որ այն բոլոր երեք պետությունների կողմից կատարման համար պարտադիր է եւ հավասարարժեք կողմերի պարտավորությունների տեսանկյունից։ Նրանք ոչ թե պարզապես ստորագրել են, այլ մշակել այդ պայմանավորվածությունները։ Բոլոր փաստաթղթերը ստորագրել են կողմերը եւ մշակել կոլեկտիվ հիմունքներով»,-ասել է Զախարովան։
Նա նաեւ նշել է, որ ոչ ոք չպետք է կասկածի տակ դնի այդ փաստաթղթի հավասարարժեք լինելը։ «Բոլորը պետք է կատարեն այն, ինչի տակ ստորագրել են»,-հավելել է նա։

The tripartite statement of Russia, Armenia, and Azerbaijan implies its mandatory implementation by all parties. Maria Zakharova, the official representative of the Russian foreign ministry, announced this at Thursday’s ministry press briefing—and commenting on the claims that only the Armenian side implements this statement, whereas Azerbaijan can easily violate it, not release the Armenian detainees, seize new territories in Nagorno-Karabakh, and block the road connecting Armenia and Karabakh.
"The tripartite statement implies that it is mandatory for the implementation by all three countries and is equivalent in terms of the obligations of the parties. They did not just sign, but developed these agreements. All documents were signed by the parties and developed on a collective basis," said Zakharova.
Also, she noted that no one should question the equivalence of that document.
"Everyone must fulfill what they signed under," added the official representative of the Russian foreign ministry.