Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակում բնակչության բնականոն կենսագործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Բացելով խորհրդակցությունը՝ պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է պետական բոլոր մարմինների կողմից ռազմական դրության աշխատանքային ռեժիմի կանոնների խստագույնս պահպանումն ու բարձր կարգապահության դրսևորումը: «Օրենքի առաջ բոլորս հավասար ենք, զբաղեցրած պաշտոնը չի կարող առավելություն տալ որևէ հարց լուծելու։ Միայն այս մոտեցմամբ է հնարավոր հաղթահարել մարտահրավերները, ինչպես նաև անարդարության զգացողությունը»,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում ոլորտների պատասխանատուները պետնախարարին զեկուցել են սննդամթերքի, վառելիքի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության մյուս ապրանքների առկա պաշարների և այդ ապրանքախմբերի շուկաներում տիրող ընթացիկ իրավիճակի մասին:
Անդրադառնալով գնաճային հնարավոր դրսևորումներին՝ պետնախարարն անթույլատրելի է համարել տնտեսվարողների կողմից, նման բարդ իրավիճակն օգտագործելով, ապրանքների գների անհարկի բարձրացումները: Նա նաև պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջին անհրաժեշտության մթերքներից բացի կազմել կարևոր այլ՝ օրինակ, նորածինների համար նախատեսված սննդի և նման այլ ապրանքատեսակների ցանկը, որոնք առաջնային ապահովման կարիք ունեն:
Ներկայացվել է նաև էներգամատակարարման հետ կապված իրավիճակը, քննարկվել է այնպիսի միջոցառումների իրականացումը, որոնք թույլ կտան նվազագույնի հասցնել էլեկտրաէներգիայի դեֆիցիտը: Միաժամանակ ընդգծվել է սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց վճարումների պարտաճանաչ իրականացման կարևորությունը:
Զեկուցվել է նաև, որ հանրապետությունում բավարար ալյուրի պաշարներ կան, և հացի արտադրությունը բնականոն եղանակով իրականացվում է: Քննարկվել է նաև հացի խոշոր արտադրամասերին այլընտրանքային վառելիքով և էներգիայի սնուցման այլ միջոցներով ապահովելու հնարավորությունը:
Պետնախարարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է հանրությանը պատշաճ տեղեկատվության տրամադրման կարևորությունը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքացիների հետ հետադարձ կապի ապահովման համար շուրջօրյա ռեժիմով գործում է թեժ գիծ՝ Արցախից 119, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունից ու արտերկրից՝ +374-47-119-119 հեռախոսահամարներով:

During the working meeting chaired by the State Minister of the Republic of Artsakh, Chief of the Operational Staff Ruben Vardanyan discussed issues of ensuring normal life activities of the population in the situation created as a result of the blockade of Artsakh from Azerbaijan, the press service of the Artsakh government reported.
Opening the meeting, State Minister Ruben Vardanyan highlighted the need for strict observance of the martial law regime by all state bodies and their high discipline.
"We are all equal before the law, the position we hold cannot give advantages in solving any issues. Only with such an approach it is possible to overcome challenges as well as a sense of injustice," Ruben Vardanyan noted.
During the meeting, those responsible for certain spheres reported to the State Minister about the existing stocks of food, fuel, medicines and other essential goods, as well as the current situation on the markets of those commodity groups.
Referring to possible price hikes, the State Minister considered it unacceptable for entrepreneurs to take advantage of such a difficult situation in order to raise prices of goods without grounds. He also instructed responsible officials to make lists of essential foodstuffs, such as baby foods and other similar commodities, which must be provided on a priority basis.
The situation with power supply was also presented and the implementation of measures to minimize power shortages was discussed. At the same time, the importance of proper payment for consumed electricity was emphasized.
It was said that there are sufficient stocks of flour in the Republic and bread production is carried out normally. The possibility of providing large bakeries with alternative fuel and other energy sources was also discussed.
The State Minister once again noted the importance of proper provision of information to the public, noting that it is necessary to counter the misinformation spread by the Azerbaijani side.