Հայաստանում հավատարմագրված ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ երկրների դեսպանատների դիմաց բողոքի ակցիաներ են տեղի ունենում:
Մասնավորապես, ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց ակցիայի մասնակիցների ձեռքին կան անգլերենով պաստառներ. «Դադարեցնեք Ադրբեջանի ագրեսիան», «Պաշտպանել Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները», «Արցախը ձեր կարիքն ունի, խոսեք հիմա», «Ճանաչեք Արցախը»:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարեց. «Արցեն 4-րդ օրն է, որ Ադրբեջանը փակել է Արցախի կյանքի ճանապարհը, երկու օր առաջ էլ դադարեցվել է գազամատակարարումը: Սա հանցագործություն է: Մենք երկու տարի դիմում ենք միջազգային հանրությանը եւ ասում, որ Ադրբեջանն Արցախում իրականացնում է էթնիկ զտման քաղաքականություն: Ադրբեջանն իրականացնում է ցեղասպանական քաղաքականությունը: Եվ մենք տեսնում ենք, որ այսքանից հետո միջազգային հանրությունը փորձումյ է հավատալ Ադրբեջանի, այսպես կոչված, խոստումներին, թե իբր կարող է ապահովել Արցախում ապրող հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը: Դա կեղծիք է  ոտքից գլուխ:  Այն, ինչ այսօր անում է Ադրբեջանը, այդ կեղխիքի իրական դրսեւորումն է:
Այսօր հավաքվել ենք եւս մեկ անգամ դիմելու ԱՄՆ-ին որպես ժողովրդավարության, մարդու իրվունքների պաշտպանության օրակարգն առաջ մղող երկրի, պահանջում ենք տեր կանգնել մարդու իրավունքների պաշտպանության կարեւորաույն սկզբունքին: ԻՕնչպե/ս կարող եք պատկերացնել, որ մարդու իրավունքների պաշտպանը չկարողանա հասնել իր ժողովրդին, նրա իրվունքները պաշտպանելու համար: Ես  հիմա այդ իրավիճակում եմ, ես չեմ կարողանում իրականացնել իմ մանդատը»,-հայտարարեց նա:
Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը որպես հանցագործ, պետք է պատժվի. «Եթե ԱՄՆ-ն ունի այդ պարտավորությունը նաեւ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող, որպես ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ, ռեալ քայլեր ձեռնարկելու, վերջ դնելու այս անպատժելիությանը: Սա չի կարող շարունակվել, սա կոնկրետ ցեղասպանություն է, որ իրականացվում է հայ ժողովրդի նկատմամբ»:

Protests are held in front of the embassies of the permanent members of the UN Security Council accredited in Armenia.
During the action in front of the U.S. Embassy, participants held posters in English with the following content: "Stop Azerbaijani aggression," "Protect the fundamental rights of the people of Karabakh," "Karabakh needs you, speak now," "Recognize Karabakh.
Karabakh Ombudsman Gegham Stepanyan said it was the fourth day since Azerbaijan had blocked the road of life to Karabakh, and two days ago the gas supply was cut off. He called it a crime and called for Azerbaijan to be punished.
"The U.S. has this obligation also as co-chair of the OSCE Minsk Group, as a permanent member of the UN Security Council, to end this impunity. We've been going to the international community for two years now and saying that Azerbaijan is pursuing a policy of genocide. And after all this, the international community is trying to believe Azerbaijan's "promises" that it can supposedly ensure the rights and security of Armenians living in Karabakh. This is an absolute lie. What Azerbaijan is doing today is a real manifestation of that lie," Stepanyan said.
He demanded that the U.S., as a country advancing the democracy and human rights agenda, uphold the most important principle of protecting human rights. "Can you imagine an ombudsman not being able to get to his people and carry out his mandate?" expressed bewilderment at Gegham Stepanian.